Katrs desmitais Latvijas iedzīvotājs ir uz alkohola atkarības robežas

3 komentāri
Katrs desmitais Latvijas iedzīvotājs ir uz alkohola atkarības robežas
FOTO: LETA

Ik dienu vismaz pussimts cilvēku Latvijā slimnīcās tiek nogādāti smagā alkohola reibumā. Medicīniskās aprūpes izmaksas, par intoksikāciju un izmeklējumiem var sasniegt pat 1000 eiro. Latvijas Ārstu biedrība uzskata, ka jāliek pamati tam, lai jauni alkoholiķi nerastos. Tā, piemēram Somijā, savulaik alkoholisms mazināts ar skolēnu ārpusklases aktivitātēm un pārdošanas ierobežojumiem jauniešiem. 

Šī nav ne nakts, ne nedēļas nogale, kad tas notiek visintensīvāk, taču laikā kamēr LNT ziņas uzturas Rīgas Austrumu Klīniskās slimnīcas uzņemšanas nodaļā tiek ievesti trīs smagā alkohola reibumā esošas personas. Vidēji dienā, to ne mazāk par 15.

”Viena daļa zina to, ka ja būs bezsamaņa alkohola lietošanas rezultātā, viņus vedīs uz slimnīcu, kur viņus apmazgājam un izsniedzam, tīras drēbes. Jo tā drēbes ar kurām tiek atvesti , tās nav iespējams uzvilkt. Liela daļa to zina un ļaunprātīgi izmanto,” stāsta Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs.

Tas ir arī viens no skaidrojumiem, kādēļ kāds vīrietis gada laikā šeit jau pabijis 85 reizes. Klīnikas vadītājs uzskata, ka cilvēkiem, kas šeit nokļuvuši dzērumā būtu jāsniedz pirmā palīdzība, nevis jāpilda atskurbtuves funkcijas.

Īpaši smagos gadījumos, kad cilvēkam ir nopietna alkohola intoksikācija, turklāt vēl ir aizdomas par galvas traumu, izmaksas var sasniegt 1000 eiro.

Tās ir procedūras, uz kurām rindas kārtībā pacienti var gaidīt mēnešiem.  Situācija ir absurda, taču to nedarīt ārsti arī nevar – jo katram valsts iedzīvotājam ir tiesības aprūpi saņemt.

No nonākšanas nelaimē reibuma stāvoklī, nav pasargāts neviens. Taču problēmas sagādā tā cilvēku daļa, kas alkoholu lieto ik dienas, vai ir uz atkarības robežas. Atbilstoši statistikai – tāds ir katrs desmitais valsts iedzīvotājs.

Latvijas Ārstu biedrība uzskata, ka jāliek pamati tam, lai jauni alkoholiķi nerastos. Jāsāk ar jauniešiem. Lai interese par alkoholu parādītos vēlāk, un iegādāties to būtu grūtāk.

Risinājums ir ilgtermiņa, taču atslogotu gan slimnīcu uzņemšanas nodaļas, gan veselības budžetu. Ārstu biedrība, ar savām aktivitātēm, esot apņēmusies strādāt pie sabiedrības un politikas veidotāju noskaņojuma mainīšanas.
3 komentāri