“Katram savu dārziņu!” Īpašā projektā piedāvā iznomāt mazdārziņu netālu no Rīgas

7 komentāri

Ar īpašu aicinājumu – katram savu dārziņu – pie aizņemtajiem pilsētniekiem un tiem, kam nav sava zemes stūrīša, vēršas projekta ”Dobnīca” autori, kas piedāvā iznomāt mazdārziņu netālu no Rīgas, turklāt, ja saimniekam pašam nebūs laika to izravēt un iekopt, tad arī parūpēties par to.

Ideja par dobnīcu radusies pirms pāris gadiem, kad jaunais pāris jau bija īstenojis sapni par zemeņu laukiem Daugavas krastā. Atlikušais zemes īpašums stāvējis tukšs un neapstrādāts, tāpēc te nolemts ierīkot mazdārziņus.

Dārziņa izmērs ir 50 kvadrātmetru, kas ir tāda vidēja divistabu dzīvokļa lielumā.

Ņemot vērā mūsdienu straujo dzīves ritmu un pilsētnieku aizņemtību, Vestmaņu ģimenei bija skaidrs, ka daudzi nav gatavi uzņemties rūpes par mazdārziņu tieši laika trūkuma dēļ, tādēļ “Dobnīcas” ideja risina arī šo problēmu.

“Mēs izdomājām, ka varētu izveidot šādu dārziņu kompleksu, kur cilvēki varētu nomāt savu dārziņu, bet mēs viņam varētu palīdzēt ar šo dārzu uzturēšanu, lai viņi paši varētu izvēlēties, kurus darbus darīt, kurus uzticēt mums un kad atbraukt ievākt augus, un kādā veidā sekot līdzi dārzā notiekošajam,” atklāj ”Dobnīcas” idejas autors Arnolds Vestmanis.

“Dobnīcas” saimnieki gatavi nodrošināt dārza ravēšanu, laistīšanu, arī ražas novākšanu un piegādi līdz pat mājas durvīm, ja nomnieki laika trūkuma dēļ šos darbus nevar izdarīt paši, bet uz sava galda vēlas redzēt zaļumus un dārzeņus no sev zināma dārza. Vestmaņi gan mudina mazdārziņa izveidi uztvert nopietni, arī kā pieredzes projektu un izmantot to, piemēram, bērnu un mazbērnu izglītošanai, jo daudzi kartupeļu stādus neatšķirot no zemeņu stādiem.

“Patiešām cilvēkiem tā saikne ar laukiem samazinās, un šis ir viens veids, kā parādīt bērniem, kā no sēklas izaug šis dārzenis. Un arī tā ir viena no mūsu prioritātēm – veidot šādu komunikācijas sistēmu, lai cilvēkam ne obligāti būtu jāatbrauc šeit uz vietas, mēs attālināti informētu par to, kas dārzā notiek, piemēram, jūsu kāpostu ēd kāpurs. Lūdzu, vai nu brauciet skatīties, vai mēs jums aizsūtīsim video,” turpina Arnolds Vestmanis.

Pirmo dārziņu iekopšana jau ir sākusies. Tiem, kas nevēlas paši doties uz veikalu izvēlēties un kombinēt sēklas, “Dobnīca” radījusi sešas pakas ar 30 dažādām augu kultūrām.

Vienas pakas ietvaros plānots apgūt apmēram 6-10 kvadrātmetrus zemes, bet kopējā platība – 50 kvadrātmetri – nodrošinātu ražu visas vasaras un rudens garumā. Uz iznomātās zemes varēšot uzstādīt arī siltumnīcu, tomēr citas patvaļīgas būves veidot nebūs atļauts. “Dobnīcas” saimnieki ir ekoloģiskas saimniekošanas piekritēji un vēlas veicināt mūsdienu cilvēku un dabas harmonisku līdzāspastāvēšanu, tāpēc dārziņu lietotāji augu apstrādei nedrīkstēšot izmantot ķimikālijas un citas kaitīgas vielas.
7 komentāri