”Katrā no mums veidojas vairāk gāzu nekā Inčukalnā!” Ēdienu ”smagā artilērija” uz svētku galda – nopietni par nenopietno! piedāvā beteodati.lv

1 komentārs

Lai gan lielais svētku bums ir tikai dažas dienas aiz muguras, vēl joprojām ir jūtama pārēšanās pēcgarša. Kā jau latviešiem svētkos pieklājas, tiek klāti bagātīgi galdi, un, ievērojot tradīcijas, uz tā atrodas vismaz septiņi ēdieni. Taču – kurš no tiem visiem ir toksiskākais un sagādā mums pēcgaršā arī nepatīkamas sajūtas?

Kā liecina informatīvi izklaidējošā portāla beteodati.lv* sadarbībā ar pētījumu centra SKDS veiktās aptaujas rezultāti, Latvijas iedzīvotāji ”toksiskāko” Ziemassvētku ēdienu TOP 3 ierindo zirņus un pupas, rasolu un cūkas šņukuru, tikai ceturtajā vietā atstājot šķovētos kāpostus.

Zirņus un pupas par ”smago artilēriju” ēdienu svētku galdā uzskata turpat trešdaļa – 28,8% respondentu, otro vietu atvēlot rasolam (18,6%), savukārt trešajā vietā ierindots cūkas šņukurs (13,1%), kam seko šķovēti kāposti (12,2%) un speķa pīrādziņi ar 8,2% respondentu balsu.

Zirņi pupas un lēcas ir neatsverams proteīna avots. Pākšaugos ir daudz olbaltumvielu. Tie spēj aizvietot dažādus gaļas un zivju ēdienus. Pākšaugi ir būtiska veģetāriešu ēdiena sastāvdaļa.

Lai gan pākšaugi ir ļoti veselīgi un tie būtu jāiekļauj katra ikdienas ēdienkartē, tomēr zirņus un pupas ”toksiskāko” ēdienu topa pirmajā vietā ierindo gandrīz visu vecuma grupu respondenti, izņemot vien 64-75 gadu vecuma gadagājuma ļaudis, kur 17,5% respondentu šos pākšaugus ierindo topa 2. vietā, par ”toksiskāko” uzskatot rasolu.

Lai gan šķiet, ka pusaudži gandrīz vispār neko nekad neēd, tieši jaunāko – 18-24 gadus veco –respondentu grupā toksiskākā ēdiena topa 2. vietā pārliecinoši ierindojas cūkas šņukurs ar 21,3% balsu, ko beteodati.lv eksperti skaidro ar to, ka jaunākā paaudze nemaz nav redzējusi un savā mūžā baudījusi šo izcilo un tradicionālo Latvijas virtuves gardumu.

Beteodati.lv eksperti vairāk ir pārsteigti par to, ka šķovēti kāposti ”toksiskāko” Ziemassvētku ēdienu topā ir pārliecinoši zaudējuši savas pozīcijas ne tikai zirņiem un pupām, kas gan šķiet pats par sevi saprotams, bet arī rasolam un cūkas šņukuram. Pēc beteodati.lv ekspertu domām un personīgās pieredzes, tomēr šķovētie kāposti ir gana cienīgs konkurents pupām un zirņiem cīņā par ”toksiskākā” Ziemassvētku ēdiena titulu.

Pēc savām domām sarindot ēdienus un nonākt pie kāda loģiska risinājuma cenšas arī radio SWH rīta personība, improvizācijas teātra ”Spiediens” aktrise Sanda Dejus, improvizācijas teātra ”Spiediens” aktieris Juris Kozlovskis un režisors, aktieris, ”Spēlmaņu nakts” speciālbalvas ieguvējs Jurijs Djakonovs! Kā viņiem veicās? Skaties augstāk pievienotajā video!

Iedzīvotāju web aptauja tika veikta iepriekšējā gada novembrī, aptaujājot 1005 iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

*BeteoDATI – sabiedrības viedoklis par nenopietni izklaidējošiem jautājumiem nopietnā interpretācijā sadarbībā ar SKDS.

1 komentārs