Kas mainīsies nodokļos un cik lielas būs algas jeb ko sola partiju programmas?

Komentāri

Ne katrs līdz Saeimas vēlēšanām izlasīs partiju priekšvēlēšanu programmas, tāpēc LNT analītiskais raidījums TOP 10 kopā ar ekspertiem izpētījuši septiņu partiju, kas atrodas jaunāko socioloģisko aptauju augšgalā, sagatavotās 4000 zīmju programmas.

Programmās neviens politiskais spēks atklāti neplāno nevienam nodokļu veidam, piemēram, pievienotās vērtības, uzņēmuma ienākuma vai akcīzes nodoklim mainīt likmes, tomēr krasi atšķiras redzējums par nodokļu sistēmas izmaiņām kopumā.

Nacionālā apvienība sola vērtēt nodokļu reformas rezultātu un pilnveidot to tā, lai uzņēmējiem un iedzīvotājiem tā kļūtu ērtāka un mērķētāka, bet pamatos saglabāt esošās nodokļu likmes. ZZS sola nodrošināt stabilu un prognozējamu reformēto nodokļu sistēmu. Vienkāršotu nodokļu politiku sola Jaunā konservatīvā partija, tikmēr KPV LV, tiekot Saeimā, sola izstrādāt jaunu, efektīvāku nodokļu sistēmu, kas būtu saprotamāka un taisnīgāka ikvienam nodokļu maksātājam.

Attīstībai/Par! iezīmē scenāriju, kas paredz kāpināt nodokļu ieņēmumus līdz 35% IKP, ievērojami mazinot ēnu ekonomiku, paplašinot nodokļu bāzi, atceļot izņēmumus un padarot nodokļu sistēmu progresīvāku un caurspīdīgāku.

Vai nodokļu slogs rezultātā varētu pieaugt vai mazināties, nav skaidrs uzņēmēju pārstāvošajai organizācijai Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kamerai (LTRK), tāpēc tā pieprasa partijām papildu atbildes.

Uzņēmējiem ir svarīga nodokļu politikas stabilitāte un prognozējamība, tomēr tie negrib, lai politiķi apstātos pie esošās nodokļu reformas, jo ar tās rezultātu nav apmierināti, nodokļu slogam pakāpeniski būtu vēl jāmazinās.

LTRK no programmām nav sagaidījusi vienu no svarīgākajiem piedāvājumiem – ilgtermiņa plānu tam, kā panākt to lielo uzņēmumu skaita pieaugumu, kuri var maksāt lielas algas un sekmēt cilvēku palikšanu Latvijā.

Šobrīd lielāko nodokļu masu – virs 90% – valsts budžetā nodrošina tikai aptuveni 6% lielo uzņēmumu, reālo situāciju atgādina arī valdības sociālie partneri – darba devēju konfederācija un arī arodbiedrība, kas savukārt kritizē politiķu aizraušanos ar solījumiem atbalstīt vien mazos, vidējos uzņēmumus. Bet vēlmi audzēt lielo uzņēmumu skaitu tiem arī grūti saskatīt.

Lasi vēl