Kas bija dubultaģents, dēkainis un patriots Orests Berlings, un cik lielu lomu Staļina maldināšanā viņš spēlēja

2 komentāri

Viena vēsturnieku arvien neatminēta mīkla par Otro pasaules karu ir Staļina nesagatavotība Hitlera uzbrukumam 1941. gada vasarā.

Atsakoties ticēt acīmredzamajām briesmām, padomju diktators pieļāva liktenīgu kļūdu, kas noveda Padomju Savienību tuvu militārai sagrāvei. Šajās asiņainajās vēstures lappusēs atrodams arī kāda latvieša vārds – Orests Berlings. Pats viņš sevi dēvēja par ”dēkaini un patriotu”.

Kā zināms, padomju diktators līdz pēdējam mirklim turējās pie pārliecības, ka vācieši neuzbruks. Šī Staļina kļūda bija arī viens no iemesliem, kāpēc kara pirmie mēneši bija tik ārkārtīgi postoši Padomju Savienībai.

Kāpēc Staļins tik smagi pārrēķinājās, tā aizvien ir vēsturnieku līdz galam neatminēts jautājums. Ar katru gadu arvien vairāk kļūst skaidrs, ka padomju diktatora maldināšanā bija iesaistīts arī kāds mūsu tautietis: dubultaģents spiegu spēlē, latviešu žurnālists Orests Berlings. Tāpat kā Latvija pati, arī Berlings bija bandinieks lielvaru spēlē. Taču vienlaikus, viņam esot bijis arī pašam savs plāns: “salaist ragos” vāciešus ar krieviem, jo tikai tā redzēja ceļu uz Latvijas atjaunošanu.

2 komentāri