Karostā rotaļu laukumā izklaisa iespaidīgu daudzumu dzīvsudraba

1 komentārs
Karostā rotaļu laukumā izklaisa iespaidīgu daudzumu dzīvsudraba
FOTO: LETA

Lai arī dzīvsudraba termometri jau kādu laiku vairs nav aptiekās nopērkami, noteikti, ka daudzi atceras reizes, kad dzīvsudraba lodītes, termometram saplīstot, nācies tās dzenāt pa istabas grīdu. Liepājā operatīvajiem dienestiem, kādā Karostas sētā nācās, tā teikt, meklēt adatu siena kaudzē. Bariņš bērnu iespaidīgu dzīvsudraba daudzumu spēlējoties izkaisīja rotaļu laukumā.

Dzīvsudrabu bērni uzgājuši kādā pamestā ēkā netālu no savām mājām. Nosaukt konkrētu atrastās vielas daudzumu pašlaik nav iespējams, jo tā savākta kopā ar augsni.

Bet pēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) aprēķiniem, tie varētu būt pat vairāki kilogrami vielas. Šobrīd dzīvsudrabs nodots Valsts vides dienestam utilizēšanai.

Grūti pateikt, kā dzīvsudrabs nonācis pamestajā ēkā. Vietējie smej, ka Karostas teritorijā varot uziet visdažādākās lietas.

Veselības inspekcijas pārstāvis gan mierina, ka dzīvsudrabs saskarsmē ar ādu neesot kaitīgs. Vēl jo vairāk, rudenīgā temperatūra ierobežo dzīvsudraba iztvaikošanu.

Normunds Kadiķis, Veselības inspekcijas pārstāvis

Tā kā dzīvsudrabs viegli iztvaiko, tad akūti, toksiski ir dzīvsudraba tvaiki. Tātad akūti toksisks ieelpojot. Dzīvsudrabs var uzkrāties arī dažādos orgānos un galvenokārt tas, protams, ir pēc ieelpošanas. Metāliskais dzīvsudrabs slikti uzsūcas kuņģī. Līdz ar to, orāli, lai saindētos ar dzīvsudrabu, vajag ļoti lielu koncentrāciju. Galvenais ir ieelpošanā. Ja dzīvsudrabs ir atrasts brīvā dabā, tad šiem tvaikiem nevajadzētu būt tik kaitīgai iedarbībai. Lielāka iespēja saindēties ir telpās, kuras netiek vēdinātas un šis dzīvsudrabs ir iztvaikojis.

Dzīvsudraba atrašanas gadījumā sazinieties ar glābšanas dienestu pa tālruni 112.