Kariņš: Ja es varētu vienpersoniski pieņemt budžetu, mediķi pie likumā paredzētā algu pieauguma tiktu

11 komentāri

Valdības pārstāvjiem šodien Saeimā atkal nācās skaidroties, kāpēc nav ievērots likums un mediķiem nodrošināts solītais algu pieaugums. Premjers Krišjānis Kariņš (JV) akcentēja, ka būtu gribējis to darīt, taču panākt kompromisu koalīcijā neesot bijis iespējams.

Premjers uz Saeimas Pieprasījumu komisijas sēdi ieradās ar veselības un finanšu ministru pie sāniem. Deputātu pieprasījuma pamatā – kāpēc valdība nepildīja šīs pašas Saeimas pērnā gada decembrī pieņemto likumu par mediķu algu pieaugumu. Atbilstoši tam nākamgad šim mērķim vajadzētu atvēlēt 120 miljonus eiro, bet patlaban piedāvājumā ir vien puse.

Sēde sākās, valdības pārstāvjiem bažījoties, ka komisijas sēdei nav kvoruma. Kamēr opozīcijas deputāts Ivars Zariņš skaidroja pieprasījuma būtību, Ministru kabineta locekļi nebija īpaši ieinteresēti, tā vietā pētot Saeimas komisijas sēžu norises reglamentu. Beigu beigās, diskusija gan notika.

“Budžeta vadības likumā ir ļoti skaidri noteikts. Valdības pienākums, veidojot budžetu, ir ņemt vērā tiesību aktos noteikto. Tas bija jums jāpilda, bet jūs to nedarījāt. Mēs vēlamies saprast, kādas tiesību normas jums ir devušas šādas tiesības,” sacīja Saeimas deputāts Ivars Zariņš (S).

Valdības pārstāvji gan oponēja, ka budžeta likums ir ar lielāku spēku nekā citi, piemēram, par mediķu algām. Ņemot vērā dažādās vajadzības un to, ka koalīciju veido piecas partijas, nav bijis iespējams vienoties par budžetu, kurā mediķi tiktu pie visa paredzētā.

“Ja es varētu vienpersoniski pieņemt budžetu, es viņu arī tādu pieņemtu, bet vienpersoniskums nozīmē bezdemokrātismu,” atbildēja Kariņš.

Ātri vien saruna komisijā izvērsās krietni plašākā diskusijā par problēmām veselības aprūpes nozarē kopumā un valdības solījumiem turpmākajos gados strādāt gan pie caurskatāmības veicināšanas, gan papildu finansējuma rašanas.