Kariņš: Iedzīvotājiem jāsāk aktīvāk maksāt nodokļus, tad valdībai būs iespēja tos 2021. gadā samazināt

33 komentāri

Sabiedrībai jāsāk aktīvāk maksāt nodokļus, tad valdībai būs iespēja tos mazināt. To sola Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV), kurš ēnu ekonomiku min kā galveno iemeslu, kas kavē Latvijas attīstību. Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme norāda, ka ēnu ekonomikas pamatā pašlaik ir aplokšņu algas, ne vairs PVN izkrāpšanas shēmas.

Kariņš trešdien pirmoreiz oficiālā vizītē apmeklēja VID. Tikšanās laikā tika pārrunāta gaidāmā nodokļu reforma un ēnu ekonomikas apkarošanas plāns, savukārt sabiedrība tika mudināta aktīvāk maksāt nodokļus, lai valsts budžetā būtu vairāk naudas.

Pēc Kariņa teiktā, ēnu ekonomika ir viens no lielākajiem mūsu ekonomikas attīstības kavēkļiem. Tas esot iemesls, kāpēc pensiju un investīciju līmenis ir tik zems – biznesa vidi kropļo aplokšņu algas.

“Mans politiskais mērķis ir ļoti elementārs, var aprēķināt uz salvetītes, ja visi maksātu nodokļus, nevis kā šobrīd, kad daļa maksā, bet daļa – nemaksā, mēs varētu pat samazināt likmes, bet iekasēt vairāk naudu, kas būtu pārdalāma algām skolotājiem un tā tālāk,” sacīja premjers.

Jaunzeme Kariņu iepazīstināja ar VID rīcībā esošajiem analītiskajiem rīkiem, ar kuriem esot salīdzinoši vienkārši šobrīd izķert tā sauktos PVN karuseļu shēmu autorus, savukārt aplokšņu algu izmaksa ir cita lieta.

“Ja mēs runājam par PVN, tad šī plaisa ir Eiropas Savienības līmenī, tur nav daudz potenciāla, kur mēs varētu vēl iegūt papildu ieņēmumus. Savukārt par sociālās apdrošināšanas iemaksām un par iedzīvotāju ienākumu nodokli mēs to nevaram teikt, jo ēnu ekonomikas īpatsvars turpina saglabāties,” komentēja Jaunzeme.

VID gan sola, ka cīņā ar aplokšņu algu maksātājiem centīsies izmantot iespējami maz represīvo rīku, jo mērķis esot veicināt brīvprātīgu nodokļu nomaksu. Ja Skandināvijā šis līmenis ir 90%, tad Latvijā – 57%, savukārt pārējie uz nodokļu maksāšanu ir mudināmi.

Kariņam nācās atbildēt arī uz jautājumu, vai paša valdības ministri nav piedalījušies nodokļu izkrāpšanas shēmās. Piemēram, labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV) sabiedrībai neatklāja, ar ko beigusies VID pārbaude viņas ģimenes uzņēmumā.

“Visi ministri ir saņēmuši pielaidi, kas ir tulkojams man, ka visi ministri atbilst visām prasībām, tai skaitā viņu attieksme nodokļu jautājumos,” tā Kariņš.

“VID ir iesniedzis priekšlikumus Finanšu ministrijā, lai mūsu lēmumi būtu publiskojami, un, es ļoti ceru, ka uz rudens sesiju šie priekšlikumi varētu nonākt valdībā un Saeimā, jo tie būtu ļoti vērtīgi, lai sabiedrība redzētu, pie kura mēs bijām vai nebijām,” piebilda VID ģenerāldirektore.

Pēc Kariņa teiktā, izmaiņas nodokļu sistēmā tiks izstrādātas līdz nākamajam gadam un stāsies spēkā vēl pēc gada.