Karikatūrists Ēriks Ošs par Triju Zvaigžņu ordeni: nejūtos to pelnījis

Komentāri

Tuvojas Brīvības svētki – Latvijas neatkarības atjaunošanas gadadiena. Tas nozīmē – kā ik gadu Valsts prezidents ar augstākajiem valsts apbalvojumiem pateiksies par paveikto Latvijas labā. Viņu vidū būs arī kāds kungs cienījamos gados, kurš pagodinājumu – Triju Zvaigžņu ordeni – nebūt nejūtas pelnījis. Taču viņa rokrakstu, ja ne vārdu, zina vai ir redzējis teju ikviens. Tas ir karikatūrists Ēriks Ošs.

Pie pazīstamā karikatūrista ciemojamies pirms Lieldienām. Reliģiozs viņš nav, bet tradīcijas ievēro. Kad aizbrauksim, sīpolu mizās liks vārīties olas.

Ērikam Ošam martā apritēja apaļi 90, taču aiziet pensijā viņš sev tā arī nav ļāvis. Joprojām trīs reizes nedēļā Latvijas Avīzei zīmē karikatūras. Tikai nu jau strādā no mājām. Dzīvo zem viena jumta ar meitas ģimeni, tā nu vienmēr mājās ir kāds, kurš zīmējumu ieskenē un nosūta avīzei.

Oša rokrakstu lasītāji iepazina 50. gados, kad viņš sāka zīmēt satīras žurnālam “Dadzis”. Un tā… 40 gadu garumā, no padomju pasūtījumiem līdz pat neatkarības atgūšanai.

Pa vidu zīmētas arī dekorācijas Latvijas Televīzijā, bet nu jau pēdējos 23 gadus Oša karikatūras iekārtojušās Latvijas Avīzes 2. lapā. Bieži jāzīmē par politiku. Tad nu varētu šķist – karikatūristam jāzina it viss, kas valstī notiek, lai to trāpīgi pārvērstu par joku. Taču ziņām Ošs seko vien pa retam – kad sanāk. Un pats pret sevi viņš ir kritisks.

Ēriks Ošs
Karikatūrists

Es nejūtos pelnījis. Jo es pazīstu cilvēkus, kā nelaiķa sievu, kas pelnījuši piecas reizes vairāk. Viņa strādāja. Es jau nezinu, par ko man dod.. Tā ir tā lieta! Ja esi aktieris, dziedātājs, žurnālists, Tu esi pamanāmāks. Bet, ja esi ierindas kārtīgs, cepuri nost, bet viņu nepamanīs.

 

 

 

Lasi vēl