Karavīru godināšanai pilnīgi pietiek ar Lāčplēša dienu, lemj parlaments

18 komentāri

Ceturtdien Saeimā tika debatēts par to, kad un kā vislabāk pieminēt vīrus un sievas, kas cīnījušies par Latvijas neatkarību.

Paralēli tika skatīti divi nesaistīti likumprojekti. Nacionālā apvienība rosināja oficiāli atzīmējamo dienu sarakstā iekļaut 16. martu, dienu, kad daudzi Latvijā piemin leģionārus. Tikmēr partija Vienotība ar likuma grozījumiem aicināja Lāčplēša dienu pasludināt par brīvdienu.

Kā katru gadu, tuvojoties 16.martam, arī šogad Nacionālas apvienības Saeimas frakcija rosināja šo datumu noteikt par oficiālo latviešu karavīru atceres dienu. Debatēs tika uzsvērts, ka leģionāri kā Otrā pasaules kara noziegumu upuri ir pelnījuši cienīgu piemiņu.

Saeimas deputāts Ritvars Jansons atgādināja, ka 90. gadu beigās uz īsu brīdi leģionāru atceres dienai jau bija noteikts oficiāls statuss, taču pēc Krievijas spiediena tas no kalendāra svītros. Nacionāļu priekšlikumu gan atbalstīja tikai piektā daļa parlamenta. Pārējie uzskatīja, ka karavīru godināšanai pilnīgi pietiek ar Lāčplēša dienu. Turklāt 11. novembra statusu paredzēts nostiprināt, no šā gada padarot to par oficiālu brīvdienu.

Sabiedrības populārajam priekšlikumam gan uzradās arī daži pretinieki, kuri kolēģiem pārmeta balsu zvejošanu pirms Saeimas vēlēšanām. Tika atgādināts, ka Latvijā vidēji gadā ir 13 brīvdienas, katra no tām samazina valsts kopproduktu par 70 miljoniem eiro.

Deputātu vairākums gan uzskatīja, ka lēmums par brīvdienu 11. novembrī jāpieņem aizejošajai Saeimai, lai arī iedzīvotājiem šogad tas brīvdienu skaitu neietekmēs.

18 komentāri