Komentāri

Pieminot simtgadi kopš latviešu strēlnieku leģendārākajām kaujām Pirmā pasaules kara laikā, Kara muzejā izveidota īpaša ekspozīcija par Nāves salu.

Nāves salā, netālu no Ikšķiles, strēlnieki Krievijas impērijas armijas sastāvā cīnījās pret vāciešiem. Kaujas bija nežēlīgas –  vācieši izmantoja arī baisu militāro jaunizgudrojumu – ķīmiskos ieročus.

Nāves sala militārajā vēsturē iegājusi kā vērienīgākais vācu armijas īstenotais indīgās gāzes uzbrukums.

1916. gada septembrī fosgēnu gāzu uzbrukuma laikā dzīvību zaudēji 167 latviešu strēlnieki, tādēļ arī vieta nosaukta par Nāves salu. Vēl pēckara gados tika rīkotas talkas, lai savāktu mirušo karavīru ķermeņus.

Aizstāvoties kareivji pirmo reizi lietoja tolaik nesaprotamu ierīci – gāzmasku. Veidotas no kaučuka un ar kokogļu filtriem, tās bija ārkārtīgi neērtas.

Foto

Indīgā gāze, kas esot vāri smaržojusi teju pēc augļiem, teju pēc konjaka, strauji izplatījās pa tranšejām, un upuri bija nolemti lēnai un mokošai nāvei, kas pienāca aptuveni 8 stundu laikā. Ārsti toreiz nezināja, ko darīt. Tikai vēlāk saprata, ka gāzi neitralizē, iekurinot ugunskurus.

Izdzīvojušie strēlnieki saņēma medaļas – Jura krustu –, kura oranži brūnās lentītes tagad kā savu simbolu pārņēmis Putina režīms.

Starp karotājiem bija arī mazgadīgi puišeļi. Pat nāves draudu ēnā strēlnieki no kaujām brīvo laiku izmantoja, radot dažādus mākslas piederumus no tukšajām čaulītēm.

Gredzenus, svečturus, pat šķiltavas, kas kā unikāla vēstures liecība apskatāma izstādē. Tukšas čaulītes bija tik kārs guvums, ka pēc tām pa kaujas lauku strēlnieki dažkārt devās pakaļ, riskējot ar dzīvību un pat zaudējot kājas un rokas.

Video

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl