Kāpēc Latvijai tuvojošos vētru sauc par Billiju un nevis par Līgu?

Komentāri
Kāpēc Latvijai tuvojošos vētru sauc par Billiju un nevis par Līgu?
Foto: Susanne Nilsson /Flickr

Eiropā nav vienotas sistēmas, saskaņā ar kuru tiek doti vārdi vētrām. Turklāt kontinenta meteorologi šo situāciju vērtē kā absurdu un sola jau nākamgad pāriet uz vienotu sistēmu un vienotu vētru nosaukumu sarakstu. Kādēļ tad vētrai, kas pēc dažām stundām sasniegs Latviju, dots vārds Billija, nevis, piemēram, Līga vai Indulis?

Jau ziņojām, ka Latvijā naktī uz sestdienu gaidāma spēcīga vētra, kurai dots nosaukums – Billija. Vēja ātrums Kurzemē varētu pārsniegt 30 metrus sekundē.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

To, ka Eiropā nudien nav vienotas vētru nosaukumu sistēmas, pierāda tas, ka 2011. gada spēcīgo vētru norvēģi un zviedri nosauca par Dagmāru, vācieši tai deva vārdu Patriks, bet somi to nodēvēja par Tapani. Latvijā meteorologi lieto Berlīnes Universitātes dotos vētru vārdus, kurus plaši lieto arī pārējā Eiropā.

Interesanti, ka Berlīnes Universitātei vētru vārdu došana ir maksas pakalpojums. Līdz ar to sanāk tā, ka tas kurš maksā vairāk, pasūta mūziku (lasi – vētras vārdu) Eiropā.

Tapat arī kopumā dažādos pasaules reģionos tas, kā tiek izvēlēti vārdi vētrām, atšķiras. Ziemeļamerikā vētras, kas izveidojas Atlantijas vai Klusā okeāna austrumos tiek sauktas par ”viesuļvētrām”, un tām izveidoti speciāli vārdu saraksti alfabēta kārtībā. Piemēram, 2014. gadā viesuļvētrām bija doti vārdi – Arthur, Berta, Cristobal, Dolly utt. Par pamatu ņemot šo sarakstu, jau šobrīd var pateikt, piemēram, to, kā sauks pēc skaita sesto viesuļvētru ASV 2016. gadā – tā būs Fiona.

Taču tas vēl nav viss… Vai zini atšķirību starp viesuļvētru un taifūnu? Izrādās, ka par taifūniem tiek dēvēti spēcīgi tropiskie cikloni, kas veidojas Klusā okeāna ziemeļrietumos pie Filipīnām vai Dienvidķīnas jūrā. Tiem izveidots speciāls 140 vārdu saraksts, ņemot vērā Ķīnas, Japānas, Vjetnamas un Kambodžas valstu ieteikumus.

Ja atskatāmies pagātnē, tad 19. gadsimta Eiropā vētras nosauca tā cilvēka vārdā, kurš pirmais to pamanīja. Taču vēlāk tradīciju mainīja un tām sāka dot attiecīgās dienas svēto vārdus.

Laika ziņas

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl