Komentāri

Latvijā joprojām ir ļoti augsts smēķētāju īpatsvars salīdzinājumā ar citām Eiropas valstīm. Teju puse pieaugušo vīriešu ir regulāri smēķētāji, turklāt, kā atzīst speciālisti, risks saslimt ar smagām slimībām smēķētājam un pasīvajam smēķētājam ir vienāds.

Kaut gan Latvijā regulāri tiek rīkotas pret smēķēšanu vērstas kampaņas, speciālisti atzīst, ka pagaidām to vēstījums nav pietiekami labi sasniedzis pieaugušo auditoriju.

Ekrānuzņēmumi

Iveta Pudule
SPKC Vecākā sabiedrības veselības analītiķe

Runājot par ikdienas smēķēšanu, pieaugušajiem, diemžēl, neredzam šīs lejupejošās tendences. Apmēram puse pieaugušo vīriešu un apmēram 20% pieaugušo sieviešu smēķē ikdienā, kas ir ļoti, ļoti augsts rādītājs, salīdzinot ar pārējām Eiropas valstīm.

Labā ziņa ir tā, ka pēdējos gados visā Eiropā, arī Latvijā ir būtiski samazinājusies bērnu un jauniešu pievēršanās cigaretēm. Ja agrāk no nikotīna atkarīgi bija 30% jauniešu, šobrīd smēķējošo nepilngadīgo īpatsvars ir aptuveni 15%. Samazinājies arī jauniešiem par smēķēšanu izrakstīto protokolu skaits. Ja 2015. gadā tika sastādīti 452 protokoli, pērn to skaits samazinājies līdz 271 protokolam. Kā vienu no cēloņiem, kāpēc bērns sācis smēķēt, eksperti min vecāku slikto piemēru. Latvijā katrs otrais skolas vecuma bērns ir pakļauts cigarešu dūmu iedarbībai mājās.

Iveta Pudule
SPKC Vecākā sabiedrības veselības analītiķe

Bērni redzot, ka vecāki smēķē, to uztver par normu, un zinātniski pierādīts, ka 5-6 reizes ir lielāka iespēja, ka smēķētāju bērni paši būs smēķētāji.

Pasīvā smēķēšana ir tikpat iedarbīga kā cigarešu smēķēšana, atzīst speciālisti. Gada laikā pasaulē vairāk nekā 600 tūkstoši nāves gadījumu ir tiešā veidā saistīti ar pasīvo smēķēšanu.

Šobrīd aizliegums smēķēt attiecas ne tikai uz konkrētām vietām, piemēram, sabiedriskā transporta pieturvietu nojumēm vai izglītības iestādēm, bet arī uz jebkurām citām vietām, kur tas var traucēt apkārt esošajiem un viņi pret to iebilst. Pērn par smēķēšanu neatļautās vietās tika sastādīti 118 protokoli, savukārt līdz šī gada 1. aprīlim – jau 51 protokols. Šobrīd par smēķēšanu neatļautās vietās ir paredzēts sods 15 eiro ir apmērā, savukārt nepilngadīgajiem pīpētājiem var būt izteikts arī brīdinājums.

Interesantu tendenci ir novērojuši Slimību profilakses un kontroles centra speciālisti: arvien vairāk zvanu pienāk no smēķētajiem, kas vēlas atmest šo paradumu. Ja pērnā gada sākumā tika saņemti 73 zvani, tad šī gada sākumā – divreiz vairāk.

Lasi vēl