Kamēr tirgotāji un Ekonomikas ministrs asi kritizē kases aparātu reformu, VID to vērtē kā veiksmīgu

3 komentāri
Kamēr tirgotāji un Ekonomikas ministrs asi kritizē kases aparātu reformu, VID to vērtē kā veiksmīgu
Foto: f64

Vinnijs Pūks, kas iestrēdzis alā – tāds ir ekonomikas ministra vērtējums Valsts ieņēmumu dienesta īstenotai kases aparātu reformai. Pārmetumus par neefektīvo sistēmu izsaka arī mazumtirgotāji, kuru pārstāvošā asociācija brīdina – VID agresīvā rīcība daudziem mazajiem uzņēmumiem var būt liktenīgs trieciens. Tikmēr VID ziņo, ka 90% no uzņēmumiem kases aparātus nomainījuši, un sistēmas sakārtošana nesīs būtisku finansiālu pienesumu valsts kasē. 

Kases aparātu nomaiņai, ko valsts pamatoja ar nepieciešamību samazināt ēnu ekonomiku un tirgotāju krāpšanos, bija jāsākas jau līdz ar 1. janvāri, taču ņemot vērā uzņēmēju iebildumus, VID noteica pārejas periodu.

Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācija asi kritizē kases aparātu reformu. Vissmagāk to izjūt nelielie lauku veikaliņi – viņiem pārsimt eiro, kas jāatdod par jauno aparātu, ir liels trieciens. Turklāt sadarbība ar VID ierēdņiem nebūt nenotiek, kā pārdevēji vēlētos.

“Kases aparātu reforma – ārkārtīgi neveiksmīga! Gan no izmaksu, gan attīstības, dažādiem aspektiem. Šīs izmaksas pārsniegs ieguvumus, un bremzēs nozares attīstību. Šis jautājums, kas attiecas uz inovācijām, vairāk gaidām iesaisti no Ekonomikas ministrijas puses,” saka Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis.

Par situāciju tirgotāji informējuši politiķus, taču neko vairāk kā morālu atbalstu nav saņēmuši. Arī Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens atzīst, ka nācies uzklausīt daudzu uzņēmēju neapmierinātību, un situācijas aprakstam politiķis izmanto visai krāšņu apzīmējumu.

“Esam gatavi memorandu parakstīt ar nozari, kases aparātu jautājums tiešām iestrēdzis kā Vinnijs Pūks alā. Vajadzētu vienreiz tikt skaidrībā! Ir moderni risinājumi, kas prasa mazus ieguldījumus no tirgotāju puses,” norāda Ašeradens.

Pavisam citādu situāciju iezīmē VID – izrādās, apmēram 90% no uzņēmumiem, kuriem bija nepieciešams nomainīt kases aparātus, to šogad jau ir izdarījuši. Pērn VID secināja, ka vairāki sertificētie kases aparātu modeļi neatbilst noteikumiem un tos aizvien var pārprogrammēt, lai krāptos.

VID no reģistra izslēdza sešus Latvijas lielākā kases aparātu ražotāja “CHD” kases aparātu modeļus, par neatbilstošiem atzina 18 000 kases aparātus. “Esam snieguši vismaz 400 konsultācijas pagājušajā gadā, tikai tad, ja redzam, ka varētu būt negodprātīgs, veicam kontroles pasākumus. Nevarētu to saukt par konfliktsituāciju, vairāk par nesaprašanos,” teic VID pārstāve Inese Bindemane.

Ieņēmumu dienestā skaidro, ka aizvien ir tirgotāji, kas aparātus nav nomainījuši. pagaidām VID aprobežojas ar vēstulēm, kurās uzstājīgi aicina reformu veikt, taču, iespējams, pret nepaklausīgajiem  jau drīzumā nāksies likt lietā administratīvajā kārtībā noteiktās soda sankcijas.