Kamēr Rīgas cirka ēka gaida pārbūvi, dzīvību tajā gatava iepūst cita veida māksla

Pievienot komentāru
Kamēr Rīgas cirka ēka gaida pārbūvi, dzīvību tajā gatava iepūst cita veida māksla
ANNIJA MEIKŠĀNE, F64

Kamēr 130 gadus vecā Rīgas cirka ēka gaida pārbūvi, dzīvību tajā gatava iepūst cita veida māksla. Rīgas cirka bijušajos zirgu staļļos un ziloņu mājā apmeklētājiem šomēnes tiek piedāvāti laikmetīgās mākslas pasākumi – teātra izrādes, izstāde un pat spokaina ekskursija.

Dažādi pasākumi oktobrī norisināsies Rīgas cirkā. Piemēram, apmeklētāji varēs piedalīties izrādē, kas ir kā ekskursija, un izstaigāt telpas, kas līdz šim nebija pieejamas.

Pirms Rīgas cirka ēka piedzīvo pārbūvi, ēkā darbojas jauno teātra mākslinieku trupa “Kvadrifrons”, kura apmeklētājiem cirka māju ļaus ieraudzīt no pavisam cita skatu punkta. Rīgas cirkam šogad aprit 130 gadu, tam par godu tapusi izrāde-ekskursija “Brīnuma skartie”, kas jau šo piektdien piedzīvos pirmizrādi. Tā veidota kā asprātīgi spokains piedzīvojums, atsedzot cirka ēkas aizkulises un tās iemītnieku stāstus.

“Šoreiz mēs atveram vietas, kas ir grūti pieejamas, cilvēkiem jānāk ērtos apavos. Tā izrāde ir sākot no 14 gadiem, jo mākslinieki šos dokumentālos stāstus ir savā veidā pāradījuši, nedaudz fantazējuši un atvēruši radījuši dažādas telpas, no kurām dažas varbūt ir nedaudz spokainas. ir pat viens stāsts, kur tiek stāstīts par arheoloģiskajiem izrakumiem, tas, kas tajos izrakumos ir atrasts – ir nedaudz biedējošs,” saka trupas “Kvadrifrons” dramaturgs Evarts Melnalksnis.

Pēc būtības mainot Rīgas cirka kādreizējās funkcijas, atsakoties no dzīvnieku izmantošanas izrādēs, cirka māksla joprojām būs primārā, taču to iemiesos akrobāti un citi mākslinieki. Tajā pašā laikā, repertuārā būs vieta teātrim un laikmetīgajai dejai. Taču vēl šobrīd ēkas vēsturiskais slānis kalpo kā labs materiāls citām radošajām idejām.

“Ļoti labi, ka pirms rekonstrukcijas, pirms pārbūves – šajā ēkā tiek iepūsta dzīvība. Tiklīdz kā šeit sāk skanēt instrumenti, dzirdams mēģinājumu process, ēka uzreiz atdzīvojas, tai uzreiz parādās mīlīgāka, tās raupjās telpas parādās daudz labākā gaismā,” pauž Rīgas cirka radošais direktors Mārtiņš Ķibers.

Rīgas cirka ēku tā bīstamības dēļ slēdza pirms diviem gadiem. Nu tā ir nostiprināta un apmeklētājiem droša, taču fundamentālie rekonstrukcijas darbi te sāksies vien pēc pāris gadiem.