Kamēr daļa ādas vēža pacientu saņem valsts apmaksātas efektīvas zāles, teju puse “paliek aiz svītras”

0 Komentāru
Kamēr daļa ādas vēža pacientu saņem valsts apmaksātas efektīvas zāles, teju puse “paliek aiz svītras”
Foto: AFP / LETA

Valsts piešķīrusi ievērojamu summu melanomas jeb ādas vēža ārstēšanai, taču medikamentu izmaksas tiek kompensētas tikai daļai pacientu.

Onkologi ir izbrīnīti par šo nevienlīdzību, norādot, ka tiem slimniekiem, kuri, tā teikt, “paliek aiz borta”, nāksies lūgt palīdzību no ziedotājiem, jo zāles vienam pacientam gadā izmaksā ap 100 000 eiro.

Nacionālajā Veselības dienestā (NVD) gan mierina, ka jau tuvākajās nedēļās valsts sāks apmaksāt zāles arī otrai melonomas pacientu grupai. Aizķeršanos radījusi kompromisu meklēšana ar zāļu ražotājiem.

Latvija līdz šim brīdim bija vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kurā pacientiem ar metastātisku melanomu jeb ļaundabīgu audzēju, kas izplatījies jau citos orgānos, nebija pieejams neviens no modernajiem medikamentiem. Gadā melanoma ar metastāzēm tiek diagnosticēta aptuveni 60 pacientiem.

Kopš pagājušās piektdienas valsts sākusi pilnā apmērā kompensēt dārgās zāles daļai pacientu, kuriem konstatēta specifiska ādas vēža mutācija, tomēr aptuveni pusei valsts atbalsts izpaliek.

Alinta Hegmane
Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācijas valdes locekle

Otrai pusei arī ir iespējama ļoti efektīva terapija, bet tā netiek apmaksāta. Mūsu onkologu uzskats ir tāds, ka tas nav taisnīgi, jo valstī tomēr valda tiesiskās paļāvības princips, ka, ja mēs nodrošinām kaut kādu terapiju, tad tā būtu jānodrošina abām pacientu grupām, nevis tikai tiem, kuriem ir šī specifiskā mutācija.

Apmēram 30 ādas vēža slimniekiem arī terapija ir pieejama, tikai valsts to neapmaksā. Onkoloģe norāda, ka, lietojot inovatīvos medikamentus, ādas vēža pacientu dzīves ilgums un kvalitāte būtiski uzlabojas nekā ar līdz šim pieejamajiem līdzekļiem.

“Kādreiz diagnoze metastātiska melanoma bija gandrīz līdzvērtīga nāves spriedumam, gadu nodzīvoja apmēram piektā daļa no pacientiem, šobrīd pacientiem ir iespēja dzīvot gadu, divus, piecus un pat vairāk, ja ir atbildes reakcija uz terapiju,” skaidro Hegmane.

NVD nevienlīdzīgo situāciju, kurā nonākuši ādas vēža slimnieki, skaidro ar zāļu ražotāju negausību. Farmācijas bizness nav gatavs piekāpties tām summām, par ko gadā valsts būtu spējīga dārgās zāles iepirkt.

Antra Fogele
NVD Zāļu un medicīnisko ierīču departamenta vadītājas vietniece

Konkrēti ar melonomas medikamentu ražotājiem sarunas tika uzsāktas jau 2. februārī, tika salīdzināti un izskatīti dažādi finansiālās līdzdalības varianti un iespēja iekļauties piešķirtā finansējuma robežās. Vienkārši ar vienu ražotāju konkrētās melanomas ārstēšanai vajadzīgajiem medikamentiem izdevās līgumus noslēgt ātrāk, turpinām darbu ar citiem ražotājiem par citiem medikamentiem.

Fogele prognozē, ka līgumu ar zāļu ražotājiem izdosies noslēgt jau tuvākajās nedēļās, un arī otra daļa ādas vēža pacientu saņems valsts apmaksātās zāles. “Es gribētu teikt, ka tās ir nedēļas, bet, tā kā ir iesaistītas divas puses, no vienas puses mūsu institūcija, no otras puses – ražotāji, kuriem savi piedāvājumi ir jāsaskaņo ar mātes kompānijām, es gribētu teikt, ka tās ir nedēļas,” turpina NVD pārstāve.

Latvijā katru gadu tiek atklāti ap 200 jauni melanomas slimnieki. Onkologi mudina neaizmirst par profilaksi, kas var pasargāt no šīs slimības – pirms došanās saulē lietot aizsargkrēmu.

0 Komentāru