Kalnozols grib, lai ģimenes civillietas skata tikai tie tiesneši, kuriem pašiem ir bērni

0 Komentāru
Kalnozols grib, lai ģimenes civillietas skata tikai tie tiesneši, kuriem pašiem ir bērni
LETA

Par sievas iekaustīšanu tiesātais Saeimas deputāts Valdis Kalnozols pievērsies bērnu tiesību jautājumiem un nācis klajā ar priekšlikumiem likumdošanas robu lāpīšanā. Tostarp, lai izskaustu situācijas, ka bērns kļūst par ieroci vecāku ķīviņos, viņš rosina  noteikt, ka šķirto ģimeņu vecākiem ir vienlīdzīgas tiesības piedalīties bērnu audzināšanā. Viņš arī uzskata, ka daudz stingrāki kritēriji jāizvirza tiesnešiem, kas skata ģimeņu civillietas.

Pirms 2 gadiem portāls pietiek.com vēstīja, ka tobrīd Saeimas deputāta amata kandidāts Valdis Kalnozols pārkāpis tiesas noteikto aizliegumu tuvoties saviem bērniem un bijušajai sievai, kas Kalnozolu vainoja psiholoģiskā un fiziskā vardarbībā. Toreiz Kalnozols uz jautājumiem par savu rīcību neatbildēja.

Savukārt tagad, jau kā Zaļo un zemnieku savienības Saeimas deputāts, viņš sagatavojis virkni ierosinājumu ģimeņu jautājumu risināšanai. Kalnozols uzsver, ka trešo daļu bērnu Latvijā audzina tikai viens no vecākiem, tomēr vienlīdzīgas tiesības piedalīties bērna audzināšanā būtu jānodrošina abiem vecākiem, turklāt arī bērniem jābūt vienlīdzīgām tiesībām satikt abus vecākus. Kalnozols uzsver, ka bērni nedrīkst tikt izmantoti kā ierocis ģimenes konfliktos, un, lai to panāktu, piedāvā veikt grozījumus Bērnu tiesību aizsardzības likumā, Civillikumā, Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, Krimināllikumā un Mediācijas likumā.

Galvenais ir mediācija – kad cilvēki ir nolēmuši šķirties un atstāt bērnu bez abiem vecākiem, tad tomēr viņiem ir piespiedu mediācija, lai viņi izlīgst bērna dēļ – panāk vienošanos. Nevis problēmu atstāj bāriņtiesai, un tad ir cīņa, kurš ir stiprāks un kurš kaut ko izsitīs. Svarīgākais ir piespiest vecākus, pirms dodas uz tiesu, nākt ar vienošanos, kā viņi redz bērna audzināšanu, dzīvesveidu, viņa uzturēšanu. Ja prata radīt bērnus – tad protiet viņus arī audzināt.

Ģimeņu un bērnu jautājumu risināšanā Kalnozols met akmeni arī tiesu varas lauciņā. Tiesnešu nekompetences un vienaldzības dēļ bērniem nereti tiekot atņemtas tiesības tikties ar abiem vecākiem.

Mēs saprotam, ka liela uzņēmuma vadītājam jābūt ar pieredzi organizēšanā, un līdzīgi es uzskatu, ka bērni ir Dieva doti un nevar jebkuram cilvēkam dot tiesības spriest par viņu likteni. Tam jābūt pieredzējušam, dzīves gudram cilvēkam, ar vismaz 10 gadu ilgu laulību un vismaz līdz 18 gadus veciem bērniem.

Savus priekšlikumus Kalnozols pārrunājis ZZS frakcijā, kur gan tie izpelnījušies pretrunīgu vērtējumu. Tostarp skeptisku attieksmi par tiem pauž deputāts Ingmārs Līdaka, kurš uzskata, ka priekšlikumi sagatavoti juridiski nekorekti, turklāt daudzām lietām nevar piekrist arī idejiski.

Ir jāievēro princips, ka ar varu mīļš nekļūsi. Protams, ka tā problēma neapšaubāmi ir, bet kā to risināt? Vai tas tīri ir likuma jautājums? Tas drīzāk ir sabiedrības attieksmes un sabiedrības gatavības jautājums. Man šķiet, ka ar kaut kādām mediācijas institūcijām tur diez vai ko var līdzēt.

Jāpiebilst, ka skeptisks pret Kalnozola priekšlikumiem ir arī tiesībsargs Juris Jansons, kurš uzskata, ka piedāvājums ir sasteigts un pašreizējā redakcijā diez vai būtu atbalstāms.

Lai priekšlikumus iesniegtu vērtēšanai Saeima, Kalnozolam bez sava paraksta jāsavāc vēl 4 Saeimas deputātu atbalsts.

0 Komentāru