Kalnciema ielas namā neatļauti jaukta vērtīgā fasādes daļa; eksperts ēku ļauj demolēt līdz pirmajam stāvam

8 komentāri
Kalnciema ielas namā neatļauti jaukta vērtīgā fasādes daļa; eksperts ēku ļauj demolēt līdz pirmajam stāvam
DĀVIS ŪLANDS, F64

Aizvien neskaidrs ir Kalnciema ielā izdegušā vēsturiskā nama liktenis. Rīgas būvvalde, sākoties Jaungada brīvdienām, pieķēra strādniekus paklusām jaucam nost vērtīgu jūgendstila fasādes daļu un to apturēja. Trešdien pašvaldības būveksperts atļāva vienā ēkas pusē sienas nojaukt līdz pirmajam stāvam, jo tās esot bīstamas. Bet, kas notiks ar arhitektoniski vērtīgāko nama daļu Raņķa dambja pusē, pašlaik nav zināms.

Sestdien Āgenskalna iedzīvotāji bija neizpratnē, kādēļ strādnieki jauca nost vēsturisko, ugunsgrēkā cietušo ēku, ja nebija veikta izpēte un saņemts slēdziens.

Būvvaldes pārstāvji ieradās pie ēkas, un redzētais lika pieņemt lēmumu – uz laiku apturēt darbus.

Inguss Vircavs
Rīgas būvvaldes vadītājs

Bija jau sākuši ķerties klāt fasādes vērtīgajai daļai, bet vai nu nebija būvvaldes inspektoru, vai kā savādāk. Apsekojot ēku, būvinspektors konstatēja, ka nav pieaicināts eksperts, nav arī atzinuma! Jājautā viņiem! Iespējams, kaut ko gribēja pēc iespējas ātrāk svētku aizsegā…, to nevaram izslēgt. Iespējami daudzi iemesli!

Trešdien pašvaldības nolīgtais būveksperts ieradās darbu vietā, veica ekspertīzi un lēma, – Kalnciema ielas pusē nams jānojauc, atstājot tikai pirmo stāvu.

Fasādes daļa, kas ir uz Ranķa dambja pusi un ir galvenā vizuālā liecība par kādreizējo nama spožumu, aizvien ir zem jautājuma zīmes. Par to lēmums varētu tikt pieņemts ceturtdien.

Kādi ir nama saimnieku nodomi, ko plānots uzbūvēt, vai saglabāt vēsturisko izskatu? TV3 Ziņas pēcpusdienā mēģināja sazināties ar ēkas īpašniekiem, igauņu kompāniju, taču atbildi uz e-pastu dienas laikā saņemt neizdevās. Pašvaldībā skaidro, ka saimnieku juridiska maiņa vēl nav noslēgusies.

“Novira Capital” kļūs par kompleksa Kalnciema ielā 2b īpašnieku janvārī, kad tā meitas uzņēmuma īpašuma tiesības tiks reģistrētas Zemesgrāmatā. Īpašumu viņi iegādājās tiesu izpildītāja rīkotajā izsolē 2018. gada 4. decembrī.

Iespējams, ļaunprātīgi izraisītais ugunsgrēks namu kompleksā plosījās trīs dienas, degšana pamestajā īpašumā sākās vairākās vietās vienlaikus, un policija aizvien veic izmeklēšanu, lai noskaidrotu vainīgos.

8 komentāri