Kādiem šaujamajiem un smalkām tehnoloģijām mūsu bruņotie spēki tērēs simtiem miljonus eiro?

1 komentārs

Saskaņā ar plāniem, kas aktualizējās uzreiz pēc Krievijas militārās agresijas Krimā un Ukrainas austrumos, Latvijas aizsardzības budžetu līdz NATO noteiktajiem 2% no iekšzemes kopprodukta, pakāpeniski bija plānots sasniegt 2020. gadā.

Taču ja aiznākamnedēļ Saeima apstiprinās valsts budžetu, ar 2% aizsardzības resors varēs rēķināties jau no nākamā gada.

Viens no galvenajiem grūdieniem, kas lika pārplānot gan naudas pieauguma grafiku, gan to, kur to izlietot, ir lēmums par sabiedroto spēku izvietošanu Polijā un visās trijās Baltijas valstīs. Uz rotācijas principa Latvijā uzturas aptuveni tūkstotis citu NATO valstu karavīru, no kuriem pusi nosūtījusi Kanāda.

Sabiedroto klātbūtni, tehnikas transportēšanu un citus tiešos tēriņus sedz šo valstu aizsardzības budžeti. Uzņemošo valstu uzdevums ir nodrošināt dienesta apstākļus. Daudz, kas jau paveikts, vēl vairāk vēl priekšā.

 

Viens no uzskatāmākajiem piemēriem aizsardzības budžeta pieaugumam ir Ādažu militārā bāze. Tā mainās ik pa mēnesim. Jaunas ēkas, jauna infrastruktūra, un protams jauna tehnika.

Šogad vērienīgāko papildinājumu saņēmuši sauszemes spēki. Iegādātas pašgājējhaubices un 120 milimetru mīnmetēji, kā arī kājnieku kaujas mašīnas.

Kājnieku kaujas mašīnu, mīnmetēju un pašāgājējhaubiču iepirkums būtiski stiprinājis valsts aizsardzības spējas. Būtībā, tā ir līdz šim smagākā un vērienīgākā tehnika, kas nonākusi sauszemes spēku rīcībā. Tehnikas iegāde kļuva iespējama tieši pateicoties aizsardzības budžeta pieaugumam.

Īpaši pieminamas ir no Austrijas iegādātās haubices. Kopumā 47. Vēl pirms tās nonāca Bruņoto spēku rīcībā, starp sauszemes spēku karavīriem tika atlasīti kandidāti, kas haubiču darbību apguva Austrijā. Tagad viņu uzdevums ir zināšanas nodot tālāk.

Tehnika ir lietota. Iepriekš par to izskanēja daudz šaubu un pārmetumu, taču pārbaudes praksē apliecinājušas, ka tās ir labi uzturētas.

Šādas nozīmes pirkumi, kas būtiski pastiprina bruņoto spēku spējas, ir jāskata kontekstā ar sabiedrotajiem. Ņemot vērā, ka partnervalstu karavīri šeit ierodas ar savu bruņutehniku, svarīgi, lai uzdevumi nedublējas, bet panāktu iespējami labāko efektu.

Haubices un mīnmetēji ieradās, kad pirmā sabiedroto rotācija jau bija aizvadījusi pusi no paredzētā termiņa. Piemēram, tanku iegāde NBS vajadzībām nav plānota arī turpmāk. Tos nodrošina tieši sabiedrotie. Vienlaikus jaunās tehnikas parādīšanās sauszemes spēkos daudziem karavīriem ļāvusi gūt atbildi uz jautājumu vai dienesta laikā iespējama izaugsme.

Visas haubices Latvija saņems nākamā gada laikā. Tikmēr esošās tehnikas darbība nesen pārbaudīta mācībās poligonā. Un lai arī tehnika būvēta darbībai paaugstinātas slodzes apstākļos, atgriežoties bāzē karavīri tās rūpīgi apkopj. Ja nepieciešams, pašiem arī jāprot novērst tehniskas problēmas.

Nacionālajos bruņotajos spēkos šobrīd dienē nedaudz virs pieciem tūkstošiem profesionālo karavīru. Turpmāko gadu mērķis ir sasniegt sešus tūkstošus. Taču ņemot vērā iedzīvotāju skaita kritumu, un faktu, ka dienestam par cilvēku piesaistīšanu ir jākonkurē ar citām nozarēm, plānots samazināt fiziskās un veselības prasības rekrūšiem.

Salīdzinot ar šo gadu, aizsardzības budžets pieaugs par 126 miljoniem, kopumā sasniedzot 576.

Ievērojamus līdzekļus nākamajā gadā būs jāiegulda, lai turpinātu iesāktos Ādažu militārā bāzes paplašināšanas darbus. Jāpabeidz kazarmu būvniecība, tehnikas uzņemšanas un labošanas infrastruktūru, sporta būves. Visu darbu pabeigšanai būs nepieciešami vairāki gadi.

Tāpat nākamā gada militārajā budžetā papildus saņemtā nauda tiks ieguldīta pretgaisa aizsardzības spēju stiprināšanā Lielvārdē. Mācību bāzē ”Lācusils”, citos NBS objektos.

Ja vēl pirms trim gadiem no visa aizsardzība budžeta tieši būvēs, tehnikā un bruņojumā tika tērēta ap puse visu līdzekļu, otra puse aizgāja administratīvajās izmaksās, tad nākamgad tieši bruņojums jau var rēķināties ar astoņdesmit procentiem.

Ar jaunu ekipējumu var rēķināties aptuveni 8000 šobrīd esošo zemessargu. Viņu rindās aizsardzības ministrija vēlētos redzēt vēl piecus tūkstošus.

Nodokļu maksātāju naudas atvēlēšana bruņojumam visos laikos bijusi ļoti pretrunīgs temats. Tā ir nauda, kas tiek atrauta no izglītības, veselības, sociālajām vajadzībām. No otras puses šī ir cena par drošību, bez kuras nav iespējamas arī citas prioritātes.

1 komentārs