Kādas ir Vējoņa izredzes tikt pārvēlētam? Viņam pārmet izlēmības, harizmas un angļu valodas zināšanu trūkumu

16 komentāri
Kādas ir Vējoņa izredzes tikt pārvēlētam? Viņam pārmet izlēmības, harizmas un angļu valodas zināšanu trūkumu
Foto: f64

Šonedēļ Saeima noraidīja priekšlikumu valsts prezidentu ievēlēt atklātā balsojumā. Tas pamudināja TV3 Ziņas noskaidrot, kādas ir Raimonda Vējoņa izredzes tikt pārvēlētam uz otro pilnvaru termiņu. Vairums partiju, kuras aktīvi gatavojas Saeimas vēlēšanām, uzskata, ka jaunajam parlamentam būtu jāatrod cits Valsts prezidents. Vējonim tiek pārmests izlēmības un prezidenta statusam atbilstošas harismas un angļu valodas zināšanu trūkums.

Atklātu atbalstu Vējonim pauž tikai viņa bijušie partijas biedri, un tomēr eksperti uzskata, ka Vējonim aizklātajā balsojumā ir labas izredzēs saglabāt amatu.

Katras jaunās Saeimas pirmais uzdevums ir ievēlēt Valsts prezidentu. Šobrīd Rīgas pils atslēgs tur Raimonds Vējonis, kura kvalitātes valsts pirmās personas amatā politiķu vidū tiek vērtētas visai neviennozīmīgi. Vairākums politisko spēku, kas rudeni sadalīs deputātu vietas jaunajā parlamentā, Vējonim pārvēlēšanu pēc gada nesola.

Vējonis Latviju vadījis gandrīz trīs gadus un pēc gada viņa pilnvaras beidzas. Satversme dod iespēju viņam kandidēt uz otro pilnvaru termiņu. Neoficiāla informācija liecina, ka viņš labprāt iesākto turpinātu, lai gan Rīgas pils atteicās komentēt Vējoņa nākotnes plānus. Kategoriski pret Vējoni noskaņoti jaunie poliskie spēki, kuri Vējoni dēvē par kompromisa figūru starp valdošo koalīciju un “Saskaņu”. Viņam pietrūkstot spējas prezentēt valsti starptautiski, kā arī drosmes un izlēmības.

Šobrīd ārpus parlamenta esošās partijas gan, visticamāk, nebūs tās, kas izšķirs, vai Vējonim Rundāles pilī vajadzēs rīkot atvadu balli. Reitingi liecina, ka galvenie lēmumu pieņēmēji būs tie paši, kas pirms trim gadiem panāca Vējoņa ievēlēšanu. Taču no šīm partijām tikai viena – Zaļo un Zemnieku savienība – pauž nešaubīgu atbalstu savam bijušajam partijas biedram. Pārējo pašreizējo Saeimas partiju viedokli par Vējoni var raksturot kā piesardzīgi kritisku.

Nerakstīts, bet praksē vairākkārt pārbaudīts likums paģērē, ka par valsts prezidentu kļūst tas kandidāts, kuru atbalsta partija “Saskaņa”. Ņemot vērā šīs partijas popularitāti, ir ticams, ka arī pēc gada Jāņa Urbanoviča  rokās būs izšķirošā kārts.

“Grūtības izvēlēties” starp alternatīviem kandidātiem, kas savāktu nepieciešamo 51 balsi, ir galvenais arguments, kāpēc politoloģe Iveta Kažoka prognozē, ka Vējonim ir labas izredzes Latviju vadīt pilnu astoņu gadu ciklu.

Šobrīd viss liecina, ka nākamo valsts prezidentu, tāpat kā līdzšinējos, vēlēs aizklāti, kas vairo politisko tirgu ap šo balsojumu. Vējoņa preses sekretāre TV3 Ziņām uzsver, ka valsts prezidenta ieskatā balsojumam arī pēc gada nav jābūt atklātam, jo tas deputātiem atņemšot iespēju lemt pašiem, nepakļaujoties frakcijas disciplīnai.