Kā savvaļā Latvijā varēja nonākt Patagonijas mara? Speciālisti skaidro notikušā apstākļus

Pievienot komentāru

Nesen savvaļā atrasta Patagonijas mara – tas ir Dienvidamerikas grauzējs, kuram savvaļā Latvijā atrasties nevajadzētu. Dzīvnieks tika notverts un pašlaik no traumām un savainojumiem atgūstas Rīgas Zooloģiskajā dārzā. Taču kā šis dzīvnieks nonāca savvaļā, kur tieši tika atrasts un kas bija noticis? 

Pagājušās nedēļas beigās Baldones pašvaldības policija saņēmusi neparastu izsaukumu – Baldones novada Sarmās esot atrasts kāds eksotisks dzīvnieks – Patagonijas mara.

“Dzīvnieks atradās šajā stūrī – ir stūris un viņam nav, kur mukt. Ņemot vērā, ka viņš bija savainojies, viņš nekur tālu arī nevarēja aizmukt,” rāda Baldones policijas priekšnieks Armands Virsis.

Patagonijas mara bijusi ievainota, tādēļ saņēmusi ”pirmo palīdzību” netālu esošajā dzīvnieku patversmē un pēc tam pārvesta uz Rīgas Zooloģisko dārzu.

“Galvenā trauma bija koduma brūce kājā, bet bija arī ļoti nejauki noberzumi uz kakla. Šāds te noberzums var rasties tikai tad, ja dzīvnieks tiek pastāvīgi turēts piesiets – man tas nerādās īsti pieņemami, man tas vienkārši idiotiski rādās,” skarbi izsakās Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis Ingmārs Līdaka.

Pirms trim mēnešiem tajā pašā rajonā tika notverts vēl viens eksotisks dzīvnieks – ķengurs. Dzīvnieku patversmes “Mežavairogi” vadītāja Danuta Priede norāda, ka tā nevarot būt sakritība, un, visticamāk abi dzīvnieki nākot no vienas vietas: “Kaut kur turpat rajonā ir kāda vieta, no kurienes šie dzīvnieki ir izmukuši. Tur ir gan legālas, reģistrētas turēšanas vietas, gan visdrīzāk arī kāda nelegāla, varbūt.”

Pāris kilometru attālumā no vietas, kur atrasts gan ķengurs, gan Patagonijas mara, eksotiskos dzīvniekus audzē mini zoo ”Dobuļi”. Zoodārza saimniece Agita Ķelpe gan norāda, – šie gadījumi ar viņu saimniecību saistīti neesot.

“Nu kurš tagad laiž viņus vaļā… Bija pārbaude, varat redzēt, ka nekādus izlaušanās mēģinājumus te nevar redzēt, ka kaut kas būtu svaigi labots. Lai nebūtu šāda veida apsūdzību, tad, kad tas būs iespējams, mēs viņus visus čiposim, lai var tādā veidā pierādīt – ir mans vai nav mans,” saka ”Dobuļu” mini zoo vadītāja.

Pārtikas un veterinārais dienests apstiprina – pārbaude “Dobuļos” nesen ir veikta un nekādi pārkāpumi atrasti neesot. Savukārt Dabas aizsardzības pārstāvis norāda – kontrolēt eksotisko dzīvnieku tirgu valstī esot teju neiespējami, jo jebkurš var tos ievest no citām Eiropas valstīm, par to neziņojot atbildīgajām iestādēm.

“Ja neizdodas atrast, vai, ja pats cilvēks nepiesakās, vai arī pa citiem kanāliem nepienāk informācija par to, kurš šo dzīvnieku ir turējis un palaidis savvaļā apzināti vai neapzināti, tad, protams, pie atbildības nevar saukt,” teic Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvis Jēkabs Dzenis.

Kā izrādās, turpat, Baldones un Iecavas rajonā, pašlaik savvaļā atrodas vēl viena Patagonijas mara. Patversmes darbinieki aicina iedzīvotājus nedzīt dzīvnieku prom, bet gan par to ziņot pašvaldības policijai.