Kā sauc tavu kaķi? LU veic aptauju par mīluļu vārdiem

165 komentāri
Kā sauc tavu kaķi? LU veic aptauju par mīluļu vārdiem
ALIAKSEI VERASOVICH / SCANPIX

Kādi Latvijā vispopulārākie kaķu vārdi un kādi ir to piešķiršanas iemesli, uz šiem jautājumiem aptaujā aicina atbildēt Latviešu valodas institūts. Divu nedēļu laikā, kopš tā tika nopublicēta, uz šiem jautājumiem jau ir atbildējuši nepilni 13 000 murrājošo mājas mīluļu saimnieki, un anketas vēl nāk un nāk.

Latviešu valodas institūta valodniecei Ilzei Štrausai vienmēr ir patikuši temati ar rozīnīti. Viņa savulaik ir pētījusi gan govju vārdus, gan skolotāju iesaukas. Nu ir pienākusi kaķu vārdu kārta. Tikai tik negaidīti lielu atsaucību no kaķu saimniekiem pētniece nebija gaidījusi.

“Domāju, savākšu 100, varbūt 200 vārdus: 15 minūšu referātam pilnīgi pietiktu, lai vārdus sagrupētu un sanāktu referāts publikācijai. Bet es savācu pirmajās trīs stundās 100 vārdus,” stāsta Latvijas Universitātes (LU) Latviešu valodas institūta zinātniskā asistente Ilze Štrausa.

Un tad divu nedēļu laikā jau ir savāktas gandrīz 13 000 kaķu mīļu atbildes uz galveno jautājumu: kā sauc tavu kaķi? Ilze pamazām sākusi šo kvantumu pētīt. Domājiet Muris ir pirmajā vietā?

“Viens no. Šobrīd nevaru apgalvot, vai Muris ir populārākais. Nāk vēl vārdi, anketa vēl nav slēgta. Protams, vārdi atkārtojas un nav tā, ka Latvijā ir tikai vien Muris. Populārākie ir Ansis, Ance, Bella, Rencis, Bruno, Bučas. Tie vārdi ir diezgan iecienīti kaķu vārdu izvēlē, un tādu ir daudz,” norāda LU Latviešu valodas institūta zinātniskā asistente.

Bet ir arī tādi, kas tiešām var būt tikai vienā eksemplārā. Piemēram: Adžinda, Bupītis, Bļauka, Bekons, Bembis, Blusa, Burito, Černobiļa, Dīzelis, Cibricenieks, Deficīts, Dekāns.

Visai izplatīts veids, kā kaķēnam tiek piešķirts vārds, ir pēc atrašanās vietas. “Piemēram, ja kaķēns ir atrasts Barona ielā, viņu nosauc par Baronu. Kaķēns atrasts tukšā persiku bundžā un nosaukts par Bundžu. Persiks būtu labāk izklausījies, jā. Dancis atrasts dziesmu svētku un deju laikā uz ielas. Vai Daugaviņš ir atrasts miskastē pie Daugavas,” norāda pētniece.

Ir arī tādi, kas kaķiem piešķir vārdu gandrīz jau katru dienu. Viņi strādā dzīvnieku patversmēs. Piemēram, šie divi kaķēni, kas Ulubelē nonākuši pavisam nesen, ir nosaukti par Ķirbīti un Sikspārni, jo drīz tiks atzīmēti Halovīna svētki.

“Ar vārdiem ir tā – vai nu tas ir mirkļa impulss, vai notikums, kur dzīvnieks ir atrasts. Ja iela ir skanīga, tad dzīvnieks ir nosaukts tās ielas vārdā. Bet mēs Ulubelē bieži taisām konkursu, un noteikums kopējiem ir tāds, ka nesaukt katrā savā izdomātā vārdā,” norāda dzīvnieku patversmes ”Ulubele” vadītāja Ilze Džonsone.

Lai valodnieces Ilzes Štrausas pētījums būtu vēl bagātāks, anketas vēl var aizpildīt.

165 komentāri