Komentāri

LNT savulaik iedibinātā labdarības akcija Eņģeli pār Latviju, ir kļuvusi par tradīciju, tāpat kā par tradīciju kļuvusi Latvijas cilvēku fenomenālā spēja saliedēties un ar lielu vai mazu artavu palīdzēt tiem, kam tas burtiski nozīmē – uzdāvināt jaunu dzīvi! Šis gads nav izņēmums, bet LNT TOP 10 devās apraudzīt tos, kam eņģeli pieskārušies pirms vairākiem gadiem, lai arī jūs uzzinātu, kā mainījusies viņu dzīvē!

Foto: LETA

Foto: LETA

Šis būs jau septītais gads, kad, tuvojoties Ziemassvētkiem pār Latviju nolaižas eņģeļi. Līdz šim ik gadu līdzcilvēku atbalsts sniegts vidēji 100 smagi slimiem bērniem no visas Latvijas, to vidū viņu vēstnešiem, kuru vecāki atklāti izstāstījuši savu sāpi.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pirms septiņiem gadiem starp viņiem bija Jolanta, kuras tolaik trīsgadīgajam dēlam bija diagnosticēta cerebrālā trieka.

Šobrīd Dāvidam jau ir deviņi gadi, viņš mācās Liepājas Katoļu pamatskolas ceturtajā klasē. Šobrīd brašais puika, kaut arī pieturoties un lēnām, jau apzināti sper pirmos soļus.

Kad notika pirmā akcija Eņģeļi pār Latviju 2008. Gadā, Dāvidam bija tikai trīs gadi, divus no tiem mazais jau dzīvoja ar ārstu noteikto diagnozi – bērnu cerebrālā trieka.

Dāvida mamma Jolanta:
Tas iemesls, 6 gadus atpakaļ bija tas, ka principā, tas ir arī tagad, Dāvids ir bērns ar kustību traucējumiem, kur vēl līdz šim brīdim mums tādas īstas pārliecības par to diagnozi īsti nav.

Lai puisēns varētu mācīties staigāt, bija ļoti nepieciešams pāris tūkstošu latu vērta iekārta. Dāvida mamma Jolanta stāsta: “Ar sabiedrības palīdzību mēs varējām tikt pie tā tikai un tikām, paldies, un esam nodevuši to, izaugām no tā un esam nodevuši tālāk to atkal citiem bērniņiem, kas ir tāda vērtīga lieta, kā trenažieris tas bija.”

Iekārta bija ļoti nozīmīga, jo ļāva Dāvidam saprast, ka viņš var. Tomēr puika vēl nesāka staigāt. Jaunu cerību tam deva muskuļu pagarināšanas operāciju. Bet tās veikšanai 16 tūkstoši latu ģimenei nebija, arī valsts pagrieza muguru. Palīgā nāca skola, kura Dāvidam veltīja lugu Meža gulbji, šajā ziedošanas akcijā atbalstu sniedza visa Liepāja u cilvēki ārpus tās.

”Mums pusotru gadu atpakaļ bija operācija Minhenē. Un tad mēs sākām druscītiņ, nevar teikt, ka no nulles, bet pilnīgi citā kvalitātē. Šobrīd viņš to ko mācās un dara, to viņš dara pats absolūti apzināti, spert soli, apsēsties, piecelties attiecīgā brīdī noreaģēt, lai nenokristu,” stāsta Dāvida mamma Jolanta.

Ģimenē prāto – ja operācija tiktu veikta laicīgi, Dāvids, iespējams, jau staigātu un nebūtu velti iztērēti seši gadi. Tomēr nav arī sliktuma bez labuma – ielidojot Vācijā mazais Dāvids vecākiem par lielu pārsteigumu, sāka negaidīti tekoši runāt angļu mēlē. Izrādās, mazais puika, kurš kopš 1. klases apgūst valodu, bija to tik labi iemācījies, ka spēja sarunāties gan ar lidostas personālu, gan ar ārvalstu ārstiem.

Kārtis ar pārtikas produktu bildēm un vārdiem – Dāvids atklāj, kas vēl palīdzējis viņam apgūt angļu valodu. Panākumus stiprina 100% nokārtotais Kembridžas angļu valodas eksāmena 1.līmenis. Dāvids ar lepnumu rāda diplomu un mamma priecājas, ka dēlam ir talants uz valodām. Tomēr puisis ar tām, izrādās, nesaista savu dzīvi.

Dāvids: Īstenībā, kad ir runa par profesijām, man ļoti patīk gatavot, tāpēc esmu nolēmis kļūt pat pavāru. Man daudz ko patīk gatavot..
LNT TOP 10: Kur tu izmantosi savas valodas zināšanas, ko iegūsi? Arī savā pavāra profesijā?
Dāvids: Nu jā, varbūt es kaut kur Anglijā dabūšu darbu. Tas vēl nav noskaidrots.

Lai arī puisim ir grūti pārvietoties un satvert grāmatu, tomēr viņš nebūt neskumst. Dāvidam patīk mācīties, tam apliecinājums rodams trešās klases liecībā. ”Man te ir par latviešu valodu deviņi, un matemātikā man ir astoņi,” stāsta Dāvids, bet šogad liecību rotā jau trīs desmitnieki, ”es mēģinu, cik varu, lai dabūtu desmitniekus. Angļu valoda man vispār ir bez kļūdām.”

Puika ir prātīgs, bet vienlaikus priecājas par dzīvi. Dāvidam ļoti patīk sporta veidu datorspēles. Tās viņš aizrautīgi spēlē, sēžot speciālā rehabilitācijas krēslā.  Bet ikdiena ir smags darbs, režīms kā armijā ir visai ģimenei, mazajam cītīgi jāvingro trīs reizes dienā. Tam ir viens vienīgs mērķis – sākt patstāvīgi staigāt.

Dāvida mamma Jolanta stāsta: ”Ar to cerību jau mēs visu laiku dzīvojam. Mūsu ar tēti uzstādījums mūsu galvās ir tāds, ka šobrīd ir mūsu vairāk pūliņš, jo puikam deviņos gados vēl gribas vairāk datoru paspēlēt, TV paskatīties, nekā pūlēties pašam. Mēs ļoti gaidām brīdi, kad viņam radīsies motivācija tāda pa nopietnam pašam darīt to, kas ir grūti.  Arī Dāvidam tā ir karstākā vēlēšanās.”

Dāvids:
Man ir tāda, vispār jā, man tā vēlēšanās ir tā, kad es gribu iemācīties staigāt.

Par valsts līdzšinējo attieksmi Jolanta nosaka – tas pat vairs nav smieklīgi. Gatavojoties laist Dāvidu skolā, viņa lūgusi vienkāršu ratiņkrēslu. Pagāja četri gadi, ratiņu nav, tos valsts sola šogad. Dāvids pārvietojies baznīcas humānās palīdzības sarūpētajā braucamrīkā.

Arī Ziedot.lv vadītājas vārdi apliecina Dāvida mammas teikto, cik svarīgs ir sabiedrības atbalsts.

Foto: LETA

Foto: LETA

Ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta:
2008.gadā bija tādi pirmie bailīgie, bet sirsnīgie soļi uzrunāt Latvijas sabiedrību un ieviest jaunu Ziemassvētku tradīciju Eņģeļi pār Latviju. Un atskatoties uz šiem 7 gadiem, es varu teikt, ka šodien 2014. gadā Latvija bez eņģeļiem pār Latviju nevarētu būt, jo gan pagastos, gan pilsētās, gan skolās, gan bērnudārzos, gan uzņēmumos, gan darba kolektīvos. Eņģeļi pār Latviju kļuvuši daļa no tradīcijas, kā palīdzēt līdzcilvēkiem Ziemassvētkos, tieši bērniem.

Ziedot.lv vadītāja ar prieku secina, ka šo gadu laikā augusi līdzcilvēku uzticēšanās labdarībai, parādījušies tradicionālie ziedotāji. Izdevies mainīt sabiedrības izpratni par bērniem ar invaliditāti, bet ģimenēm dota ticība un cerība, ka viņu bērni arī svarīgi sabiedrībā.

Liels akcijas nopelns ir daudzu vajadzību iekļaušana valsts apmaksāto lietu sarakstā. Tomēr nepietiekami – joprojām pēc palīdzības katru gadu vēršas arvien jauni vairāki desmiti bērniņu, un tam ir savs izskaidrojums.

Rūta Dimanta skaidro: ”Vecāki daudz drošāk uzdrīkstas lūgt palīdzību, jo bērni ar smagām saslimšanām Latvijā ir vairāki tūkstoši. Tā ir viena lieta. Otra lieta, ka bērniņi, kuriem vajadzīga palīdzība vai nu šinī gadā pēkšņi ir saslimuši ar kādu slimību, komplikācijas ir ļoti smagas, vajadzīga palīdzība vai arī katru gadu piedzimst bērni, kuriem ir vajadzīga palīdzība.”

Arī šogad starp četriem vēstnešiem mazākā ir tikai gadu un septiņus mēnešus sasniegušā Adria, kurai konstatēts Volfa-Hiršhorna sindroms. Mazais ķipars nerāpo, nerunā, nepieņemas svarā un ir guloša. Viņai speciālās medicīnas pārtikas iegādei gadā nepieciešami teju 3 tūkstoši.

Šogad kopumā desmitiem bērnu nepieciešama palīdzība vairāk kā 250 tūkstoši eiro. Līdz šim kopumā saziedoti 3,3 miljoni eiro un palīdzēts 732 bērniem. Pēc sasniegtā rekorda pirmajā akcijā 2008.gadā summas nākamajos gados bijušas nedaudz mazākas.

Foto: LETA

Foto: LETA

Labestības projektu vadītāja Katrīna Pasternaka:
Cilvēku iespējas ir ierobežotas. Un ierobežotas ne tikai tādēļ, ka tā būtu nauda, kas trūkst. Bet cilvēkiem rodas jautājums, cik var likt uz tautas pleciem. Reizēm ir tā, ka tu atsperies lēcienam un piezemējies atpakaļ, jo Tu domā, bet varbūt kādam par to būtu jāpadomā centralizēti. Es ļoti ceru, ka varbūt kaut kā ar jaunajiem ministriem vai nākamajiem ministriem, ka tas kaut kā atrisināsies.

Eņģeļi pār Latviju vadītāja jo īpaši šogad vēlas arī atgādināt un uzsvērt, ka labestībai nav robežu, nav politiskās pārliecības, nav tautības, ir tikai cilvēciskā pārliecība.

Arī brašais Dāvids pilnīgi visiem novēl priecīgus Ziemassvētkus, Un lai visiem bērniem būtu daudz dāvanas.

Lasi vēl