Kā finansēt veselības aprūpes nozari, kurā hroniski trūkst naudas?

Komentāri

Kā finansēt veselības aprūpes nozari, kurā hroniski trūkst naudas? Par to jau nākamnedēļ vajadzētu izšķirties valdībai. Vai lēmumam būs visas koalīcijas atbalsts?

Veselības ministrija valdībai galdā likusi trīs finansēšanas modeļus, taču aicina atbalstīt vienu, kas paredz iedzīvotājiem vienotu no valsts budžeta finansētu veselības aprūpes pakalpojumu grozu. Kur ņemt trūkstošo finansējumu, būs jāizšķiras līdz 1. aprīlim kopā ar vienošanos par kopējo nodokļu politiku.

Valdībai par šo finansēšanas modeli vajadzēja izšķirties jau pirms divām nedēļām, taču sākotnēji lēmumu atlikt lūdza Vienotība. Tagad tā nolēmusi balsot “par”, taču ar atrunām.

Vienotība vēlētos redzēt personalizētu veselības apdrošināšana, kas būtu saistīta ar nomaksātajiem nodokļiem. Tikmēr šonedēļ ar lūgumu atlikt valdības lēmumu klājā nāca otrs Zaļo un zemnieku savienības koalīcijas partneris – Nacionālā apvienība.

Trešdien uz tikšanos ar partijas biedriem bija aicināta gan ministre, gan Latvijas Bankas pārstāvis. Saeimas deputāts Imants Parādnieks atšķirībā no valdības vadītāja Latvijas Bankas ideju, kas paredz ieviest vienotu veselības apdrošināšanas maksājumu visiem iedzīvotājiem, nesauc par ilgtermiņā bīstamu un saskata tajā pozitīvas iezīmes.

Vai atbalstīt Veselības ministrijas piedāvājumu, gala lēmumu Nacionālās apvienības valde pieņems pirmdien. Tomēr pat ja tās trīs ministri balsotu pret, pārējai koalīcijai valdībā balsu lēmuma pieņemšanai pietiktu. Tomēr asākās diskusijas līdz ar izšķiršanos par finansējuma avotiem, visticamāk, vēl ir priekšā.

Video

Lasi vēl