Kā atšķirt internetā melīgas ziņas no patiesības

1 komentārs

Nezināmas izcelsmes portāli uzmanības piesaistīšanai ziņu virsrakstos izmanto tikai lielos burtus. Nav norādīts, kurš ir raksta autors, vai arī viņš slēpjas aiz pseidonīma. Un “troļļu” radītie portāli bieži izvēlas adreses, kas pēc nosaukuma atgādina lielo mediju nosaukumus – CNN, BBC, NBC un tamlīdzīgi.

Ja ziņa publicēta ”Facebook”, ”Twiter” vai citos portālos, var pārbaudīt tās izcelsmi. Ja kā avots uzrādīta nepazīstama mājaslapa, papētiet vēl – vai par šo ziņu raksta lielie laikraksti un ziņu portāli. Ja citur to atrast nevarat, var gadīties, ka ziņa ir neīsta.

Ja ziņa ir īsta un tajā citēts kādas amatpersonas teiktais, visticamāk, uz to atsauksies arī citi lieli un atpazīstami mediji. Tāpēc varat visu citātu pilnībā iekopēt interneta meklētājā un pārbaudīt, vai uz šo citātu ir atsauces citur. Ja neko neizdodas atrast, arī var gadīties, ka rakstītais ir meli.

Respektabli ziņu mediji bieži savās ziņās internetā ievieto atsauces jeb saites uz citu mediju teikto. Melu portāli to nedara. Vai arī, ja dara, tad šie “linki” ir tukši vai arī aizved pavisam citur.

Ziņu īstumu iespējams arī pārbaudīt pēc rakstiem internetā pievienotajām fotogrāfijām.

Jo melīgo ziņu var padarīt šausminošāku un pamanāmāku ar asiņainiem attēliem, kas tapuši pavisam citur. Jārīkojas šādi – foto attēlu no aizdomīgās lapas vajag saglabāt savā datorā.

Pēc tam atvērt ”Google” meklētāja sadaļu ”attēli” un tur pievienot aizdomīgās fotogrāfijas failu. Ja foto ir zagts, tad meklētājs, visticamāk, atradīs vietu, kur tā izmantota iepriekš. Un tas jau būs pamatots iemesls apšaubīt, vai šī ziņa bijusi patiesa.

1 komentārs