Kā atpazīt “skimmeri” un droši lietot bankomātus

Komentāri
Kā atpazīt “skimmeri” un droši lietot bankomātus
FOTO: LETA

Pirmssvētku laikā, kad aktīvi pērkam dāvanas ģimenes locekļiem un draugiem, bankas atgādina iedzīvotājiem par datu un naudas drošības jautājumiem – aicinām pievērst uzmanību bankomātiem, lai tie nebūtu aprīkoti ar skimmeriem – nelegālām datu nolasīšanas ierīcēm.

Neskaidrību vai aizdomu gadījumā nekavējoties sazinieties ar banku, kura ir uzstādījusi konkrēto bankomātu.

Kas ir “skimmeri”?

Skimmings jeb datu nelegāla nolasīšana no maksājuma kartēm nav jauns un pasaulē ir plaši izplatīts. Latvijā krāpnieku vidū tas nav bijis īpaši populārs, taču pēdējos gadus ir novērojama tendence šo krāpšanas gadījumu skaitam palielināties.

Kā atpazīt ” skimmeri”?

“Skimmeru” ierīces tāpat kā bankomāti mēdz būt dažādas, un bieži vien nespeciālistam tās ir grūti pamanāmas. Pamata vietas, kurām jāpievērš uzmanība ir:

  • kartes ievadīšanas vieta (vai nav kāds neierasts izvirzījums, neparasta detaļa),
  • monitora augšpuse (vai nav piestiprināta mikrokamera, vai augšpuse neizskatās kā atsevišķa detaļa),
  • PIN ievades klaviatūra (vai tā nekustas, izskatās kā atsevišķa detaļa, atšķiras krāsa).

Mikrokameras mēdz būt ļoti dažādas, galvenokārt tās tiek novietotas virs bankomāta monitora, taču iespējamas arī citas vietas, piemēram, bukletu turētājs.

Kā rīkoties, ja pamanāt ko neparastu

Ja pamanāt bankomātam kādas izmaiņas vai kaut ko neparastu, kādu līdz šim neredzētu detaļu, ieteicams ziņot par to bankai – savai vai tai, kurai konkrētais bankomāts pieder.

Ieteikumi drošākai karšu lietošanai

  • Ievadot savu PIN kodu bankomātā, pārliecinieties, vai kāds jūs nenovēro. Papildu drošībai rekomendējam aizklāt termināla ciparu daļu ar roku.
  • Neglabājiet savu kartes PIN kodu citiem cilvēkiem pieejamā vietā, nekādā gadījumā neglabājiet to kopā ar karti.
  • Regulāri sekojiet līdzi darījumiem savā kontā.
Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl