1 komentārs
Jūrmalas domes dēļ apdraudēts Latvijai svarīgs energoprojekts; valsts var zaudēt 50 miljonus ES naudas
FOTO: LETA

Jūrmalas domes dēļ apdraudēts Baltijas un skandināvu valstu kopīgs energoprojekts. Jūrmala gatava tiesāties ar valsti par augstsprieguma elektrolīnijas izbūvi cauri Ķemeru Nacionālajam parkam. Tiesvedības dēļ var zaudēt 50 miljonus Eiropas Savienības (ES) naudas.

2009. gadā Baltijas un Skandināvijas valstu valdības vienojās par vērienīgu projektu, lai iekļautu Baltijas valstis kopējā Eiropas elektroenerģijas tīklā. Tam ir nepieciešams izbūvēt augstsprieguma līnijas, kas savienotu trīs Baltijas valstis ar Skandināviju, kur elektrība ir lētāka. Projekts ir iesākts. Vairāki posmi ir pabeigti, bet nu tas var aizķerties Ķemeru purvā. Jūrmalas pašvaldība ir nolēmusi iesaistīties tiesvedībā pret valsti, lai apturētu augstsprieguma elektrolīnijas izbūvi cauri Ķemeru Nacionālajam parkam. Šī tiesvedība projektu var apturēt, zaudējot Eiropas līdzfinansējumu – vairāk nekā 50 miljonus eiro.

Ķemeru purvs ir galvenais iemesls, kāpēc Jūrmalas dome pretojas simt miljonu vērtajam projektam. Tajā paredzēts pašreizējo stabu vietā likt divreiz lielākus. Jūrmalnieki uztraucas, ka tie kaitēs aizsargājamajām teritorijām un bojās skatu.

Jūrmalas iedzīvotājiem tas nešķiet pietiekami svarīgs iemesls, lai apdraudētu Ķemeru tīreli. Ar prasību administratīvajā tiesā par šā projekta apturēšanu ir vērsusies Jūrmalas iedzīvotāja Inga Peimane. Viņa uzskata, ka līniju nedrīkstēja būvēt cauri Ķemeru parkam. Tas varot sabojāt slavenos sērūdeņraža avotus.

Taču valdība šim projektam šā gada martā piešķīrusi nacionālu interešu objekta statusu, kas ļauj to turpināt, neraugoties uz tiesvedībām. Peimanei ir atbalsts Jūrmalas domē. Arī pašvaldība gatavojas iesaistīties tiesvedībā, lai glābtu avotus. Domes juristi gatavo pieteikumu tiesai, lai tā pilsētu pieaicinātu kā trešo personu.

Viņaprāt, elektrolīnija jābūvē apkārt nacionālajam parkam. Tas papildus izmaksās vairāk nekā 44 miljonus eiro. Truksnis uzskata, ka izmaksas ir nesvarīgas salīdzinājumā ar iespējamo kaitējumu purvam un kūrortam. Dome uztraucas, ka, būvējot lielākus stabus, var izjaukt zemes slāņus, caur kuriem sērūdeņradi saturošais ūdens no purva plūst uz kūrortpilsētas sanatorijām. Ķemeru parka administrācija elektrolīnijas būvē caur purvu problēmas nesaskata. Rīkojoties piesardzīgi, kaitējuma nebūšot. Lielāks kaitējums var rasties, ja trase būs jābūvē apkārt parkam.

Gan dome, gan prasības iesniedzēja Peimane uzskata, ka projekta virzītāji un dabas sargi tā ietekmi izvērtējuši pavirši, balstoties uz 30 gadus veciem pētījumiem.

Patlaban jau Kurzemes loka 3. posma projektā ir izsludināts projektēšanas un būvniecības iepirkums. Projekta kopējā summa ir vairāk nekā 100 miljoni eiro. Augstsprieguma līnija jāizbūvē līdz 2019. gadam, citādi var zaudēt Eiropas naudu, kas ir 45 procenti no izmaksām. Tad šī summa būs jāiekļauj elektrības cenā. Tiesvedība var ilgt pāris gadus, un, ja tiesa valdības rīkojumu atcels, tad jaunu augstsprieguma līnijas variantu vairs nebūs iespējams izstrādāt. Truksnis ir pārliecināts, ja tagad mainītu trasi un apietu purvu, darbi iekļautos termiņos un Eiropas nauda nebūtu jāzaudē.

Ja piepildās ļaunākais scenārijs, tad Latvija var zaudēt gan Eiropas naudu, gan spiesta pati būvēt dārgāko trasi ap purvu. Tad zaudējumi var sasniegt līdz pat 90 miljoniem eiro.

TOP komentāri

  • Es par dabu!
    0 0 0

    Es par dabu!

    Varbūt vienreiz var padomāt, kas labāks dabai? Tas Ķemeru purvs tak ir unikāls, sabūvēs elektrolīnijas, visu izčakarēs un kam no tā būs labums?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl