Jūrmalas dome no restaurētas ēkas dzen ārā muzeju, pateicoties kam tika pie valsts naudas šīs mājas remontam

2 komentāri

Vides aizsardzības klubs (VAK) vērš uzmanību uz iespējamu negodprātību Jūrmalas domē. Runa ir par kādu nesen restaurētu koka ēku, kurā tikai gadu darbojies “Zaļās atmodas” muzejs, bet tagad pašvaldība liek tam izvākties, lai skaistajā namā ierīkotu Dzimtsarakstu nodaļu. Aizdomas par negodprātību raisījis tas, ka ēka restaurēta par valsts budžeta naudu, ko pašvaldība saņēma pret solījumu tajā veidot kultūrvides centru.

Zaļās atmodas muzejs un vides izglītības centrs atrodas Dubultos, Pils ielā 1. Tajā ierīkotas ekspozīcijas, kas atgādina, ka Atmoda sākās krietni pirms Tautas frontes veidošanās –  1980. gadu beigās Vides aizsardzības klubs sacēla kājās vai visu Latviju, organizējot talkas izdemolētās baznīcās, parkos un kapsētās un sākot runāt par dabas aizsardzību. Šīs demonstrācijas aizsāka Latvijas tautas nevardarbīgo cīņu pret pastāvošo padomju iekārtu.

Kā norāda muzeja vadītāja, rakstniece Lelde Stumbre, bez pastāvīgās ekspozīcijas telpās notiek izglītojušas stundas skolēniem, darbnīcas, semināri, izstādes. Muzejs durvis vēra tikai pirms nepilna gada, tādēļ šoks esot bijis milzīgs, jūlija beigās saņemot vēstuli no Jūrmalas domes ar paziņojumu, ka līgums par ēkas apsaimniekošanu nu tiek lauzts. Neizpratni vairojis tas, ka tieši no Jūrmalas domes savulaik nāca iniciatīva šādu muzeju vecajā ēkā ierīkot.

“Mūsu VAK vadītāju Arvīdu Ulmi uzrunāja pārstāvji no Jūrmalas domes 2016. gadā un piedāvāja šo māju apsaimniekot. Mēs jau ļoti ilgi bijām domājuši, ka VAK grib savu muzeju, jo ir daudz dokumentu, materiālu, un mēs uzrakstījām pieteikumu, ka vēlamies šeit iekārtot muzeju un vides izglītības centru. Tas mūsu  pieteikums tika uzņemts ļoti labvēlīgi, ļoti labvēlīgi,” stāsta muzeja vadītāja un rakstniece Lelde Stumbre.

Jūrmalas domē norāda, ka ar Vides aizsardzības klubu par ēkas lietošanu noslēgts līgums uz pieciem gadiem ar nosacījumu, –  ja šīs telpas būs nepieciešamas pašvaldības funkciju nodrošināšanai, līgumu var lauzt. Nu pašvaldībai šāda vajadzība radusies. Ēka, kur šobrīd atrodas dzimtsarakstu nodaļa, Paula Stradiņa ielā 6, esot morāli novecojusi, bet remonts būtu jāsaskaņo ar septiņiem šā zemes gabala kopīpašniekiem.

“Tātad šīs darbības ir ļoti apgrūtinātas, jo šīs personas neatrodas Latvijā, viņas ir ārzemēs dzīvojošas, un šo īpašumu mēs nevaram uzlabot tādā līmenī, lai tur varētu turpināt darbu mūsu dzimtsarakstu nodaļa. Tāpēc pieņemts lēmums, ka mēs viņus varam izvietot ēkā, kas ir Pils ielā 1,” saka Jūrmalas pašvaldības īpašumu nodaļas vadītāja Sandra Brauere.

Interesanti, ka senās ēkas restaurācijai nauda piešķirta no valsts budžeta. Summa ne tuvu niecīga – 930 000 eiro. Pašvaldība, prasot finansējumu Saeimas budžeta komisijai, norādījusi, ka Jūrmalas pilsētas mērķis ir atjaunotajā ēkā izveidot piekrastes dabas vērtību un kultūrvides centru.

Jūrmalas domē gan uzsver, ka naudu piešķīra nevis muzejam, bet ēkas restaurēšanai: “Finansējums tika piešķirts ēkas atjaunošanai, kas ir kultūrvēsturiski vērtīga ēka, saglabājama. (TV3: Bet tā nav kultūrvēsturiskais piemineklis, cik es saprotu, šī ēka?) Nu, ne jau vienmēr norāda tas, vai ir vai nav piemineklis šī ēka. Mēs skatāmies uz to vizuāli, koka detaļām, skaistiem kokgriezumiem. (TV3: Un tas bija pamatojums, kāpēc prasīt no valsts budžeta naudu nevis restaurēt šo ēku no pašvaldības maciņa?) Šis jautājums nav man, tas ir Budžeta nodaļas pārziņā, to es jums tik smalki izstāstīt nevarēšu.”

Tikmēr muzeja vadība norāda, valsts budžeta piešķirtajai naudai tiek mainīts izlietošanas mērķis, un aizvien ticamāka šķietot versija, ka Jūrmalas domei jau no paša sākuma bijis plāns, kā tikt pie restaurētas ēkas, par to no pašvaldības maciņa nesamaksājot ne centa.

“Protams, ka tā māja ir ļoti skaista un, iespējams, ka ļoti daudz tā patīk un daudzi to gribētu, bet man šķiet, ja ir bijusi noruna, ka būs muzejs, tad tai norunai arī tādai ir jāpaliek. Jo citādi iznāk, ka mēs esam bijuši tikai kā tāds instruments citu ideju realizēšanā. Ja tā ir, tad tas ir ļoti bēdīgi,” secina muzeja vadītāja.

Jūrmalas dome muzejam liek no telpām izvākties līdz 1. septembrim. Muzejs gan to neplāno darīt. Pašvaldība tādā gadījumā sola vērsties tiesā.

2 komentāri