Joprojām nav gūta pārliecība, ka banka Citadele pārdota par labāko cenu

Komentāri

Joprojām nav gūta pārliecība, ka banka Citadele pārdota par labāko iespējamo cenu. Tā atzina parlamentārās izmeklēšanas komisijas vadītājs pēc tam, kad gan atklātajā gan slēgtajā sēdes daļā bija iztaujāta valdības vadītāja Laimdota Straujuma.

Tinte uz apjomīgā bankas Citadele pārdošanas līguma jau nožuvusi, jaunie īpašnieki – ASV finansista Tima Kolinsa apvienotā iespaidīgā investoru grupa kaļ plānus par bankas darbības nākotni. Par to, vai šis darījums attaisnosies, rādīs laiks, bet vismaz bankas pārdošanas cena bijusi par zemu. Tā var secināt no Saeimas parlamentārā izmeklēšanas komisijas sēdes, kurā teju divas stundas tika iztaujāta premjere Laimdota Straujuma.

Straujuma uzskata – ja darījums netiktu veikts laikā un nonāktu Eiropas Komisijas (EK) ziņā, Citadeles cena būtu par 20 miljoniem zemāka. To zinājuši arī investori, līdz ar to izskanējušās runas par sarunu pagarināšanu ar tiem par pāris mēnešiem neko nedotu.

Banku citadele valsts pārdeva par 74,7 miljoniem eiro, kamēr pagājušā gada peļņa bija 32 miljoni eiro. Šie skaitļi, nonākot atklātībā, vairoja jau bankas pārdošanas laikā izskanējušās aizdomas, ka investors pārāk lēti ieguvis banku, kuras glābšanā ieguldīta milzīga nodokļu maksātāju nauda. Arī slēgtajā sēdē, kurā sniegtā informācija ieviesa nedaudz lielāku skaidrību par pārdošanas procesu, premjere nespēja pārliecināt, ka cena bijusi labākā.

Banka Citadele pirms gandrīz pieciem gadiem tika uzbūvēta uz Parex bankas tā sauktajiem labajiem aktīviem. Bankas pārdošanas darījums knapi segs pašai Citadelei sniegto valsts atbalstu. Tikmēr Parex bankas sliktajā daļā, kas nodalīta uzņēmumā Reverta, valsts varētu pazaudēt pusmiljardu eiro nodokļu maksātāju naudas.

Lasi vēl