Jelgavas pusē izveidots iespaidīgs pārgājiena maršruts par dzelzceļa vēsturi

0 Komentāru
Jelgavas pusē izveidots iespaidīgs pārgājiena maršruts par dzelzceļa vēsturi
KĀRLIS KRISTAPSONS, 900 SEKUNDES

“No lokomotīvju depo līdz agresīvajai vārnai!” – pārgājiena maršrutu ar šādu nosaukumu piedāvā Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejs.

Pārgājiena maršruts ir visai iespaidīgs, tā veikšana aizņem aptuveni sešas stundas, taču to laikā var redzēt ikdienā nepieejamu lokomotīvju depo un arī Jelgavas apkārtni.

Taisnā ceļā gar sliedēm, pāri Lielupei – uz lokomotīvju depo. Latvijas Dzelzceļa vēstures muzeja pārstāvji pastaigas pa brīvdabas maršrutiem aizsāka jau pagājušajā vasarā. Muzeja darbiniece atgādina senu teicienu, labāk vienreiz redzēt nekā simts reizes dzirdēt.

“Ļoti grūti stāstīt par lietām, ko tu neredzi, un tad – pagājušogad bija pārgājiens no depo uz Aconi,” atminas LDz vēstures muzeja pārstāve Nora Vrubļevska.

Depo visus sagaidīs dažādas lokomotīves, piemēram, divas tvaika lokomotīves. Viena no Vācijā ražotajām tvaika lokomotīvēm Latvijā atrodas kopš Otrā pasaules kara. “Ieguva kā kara trofeju, tāpēc ir tas “T” burtiņš priekšā,” turpina muzeja darbiniece.

Lasi vēl: Latvijā izveidots apjomīgs pārgājienu maršruts gar jūras krastu

Lokomotīve ir diezgan bēdīgā izskatā un tikai gaida savu atdzimšanu. “Divas atjaunotās ir Rīgā, bet šai mēs gaidām kādu labdari ar biezu maku,” piebilst Vrubļevska.

Lokomotīvju depo gan Pirmajā, gan arī Otrajā pasaules kara laikā tika sabumbots, taču vēlāk – atjaunots, tāpēc šeit ir gan vecā, gan arī nosacīti jaunā daļa. Arī blakus telpā atrodas tvaika lokomotīve, kas jau ir pēckara ražojums. Tāpēc tā ir nedaudz labākā stāvoklī. Netālu novietots kāda Padomju Savienības kara vadoņa bruņuvagons.

Maršala vagons, tvaika lokomotīves, arī jaunākas lokomotīves, tas viss ir tikai daļa no 14 kilometru garās pastaigas. Dzelzceļa vēstures muzeja pārstāvjiem ir arī ko stāstīt par citu vēstures mantojumu Jelgavā. “Tālāk ir Ģintermuižas psihoneiroloģiskā klīnika, kurai 120 gadus veca vēsture,” norāda muzeja pārstāve.

Tuvākajā laikā dzelzceļa vēstures muzeja darbinieki atklās vēl vismaz divus pārgājienu maršrutus. Dodoties šādos pārgājienos, noteikti labi jāsagatavojas, jo tā nav viegla pastaiga.

Nākamais pārgājiens plānots 11. maijā, un pēc tam – vēl vairāki – datumi tiks izziņoti Latvijas dzelzceļa vēstures muzeja mājaslapā “railwaymuseum.lv” un sociālajos tīklos.

Pārgājiena dalībniekiem līdzi jāņem laika apstākļiem atbilstošs apģērbs un apavi, atstarojošā veste, ziedojumu nauda Ģintermuižas muzejam un “Anru motors”, kā arī ēdiens un dzērieni piknika pauzei.

Vecākiem lūgums uzmanīgi izvērtēt sava mazgadīgo bērna dalību šajā pārgājienā. Iesakām pārgājienā doties bērniem, sākot no 7 gadu vecuma.

0 Komentāru