Jaunumi izmeklēšanā: Maxima Zolitūdē uzbūvēta nepareizi un cilvēkus apdraudēja ilgstoši

0 Komentāru
Jaunumi izmeklēšanā: Maxima Zolitūdē uzbūvēta nepareizi un cilvēkus apdraudēja ilgstoši
Foto: LETA

”Šī ēka [Maxima lielveikala ēka Zolitūdē – red.] tika uzbūvēta nepareizi, un cilvēkus tā apdraudēja ilgstoši,” žurnālistiem sacīja Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins.

Pašlaik Zolitūdes traģēdijas lietā nopratināti četri simti cilvēku, un pašlaik izmeklētāji tuvojas noslēguma fāzei, lai nonāktu līdz galvenajai atbildei – kāds bija šīs traģēdijas iemesls, viņš pauda.

A. Grišins sacīja, ka Kriminālpolicijas pārvaldes vēsturē šis bija pirmais gadījums, kad tik ilgi notika izmeklēšanas darbi pašā notikuma vietā.

Īpašā brīfingā, Ģenerālprokurs Ēriks Kalmeiers paziņoja, ka policijai, kas izmeklēšanu veic, nekādu uzstādījumu par termiņiem nav. Viņam vajagot neapgāžamus pierādījumus, nevis iekļaušanos simboliskos termiņos.

Tā kā izmeklēšana vēl turpinās, traģēdijas priekšvakarā policija sabiedrībai var piedāvāt kvantitatīvus rādītājus. Lietā nopratināti ap 400 personu, pie lietas strādā 48 izmeklētāji, ekspertīzēs iesaistīti 11 speciālisti.

Pie traģēdijas noveda daudzu lietu kopums, taču izmeklēšanas fokusā ir būvmateriālu kvalitāte un pats celtniecības process. Nevienu nenosaucot vārdā, un, to cik cilvēkiem vajadzētu stāties tiesas priekšā, viens secinājums ir acīmredzams.

Vai gadu pēc traģēdijas ir izdarīti secinājumi, un, citām traģēdijām atkārtoties nevajadzētu, par būvniecības nozari atbildīgā Ekonomikas ministrija uzskata, ka jā.

Ne debašu, ne jautājumu, ne pārdomu – ka virkne lietu vēl būtu jārisina. Piemēram, kā rīkoties nākotnē, ja pildot dienesta pienākumus bojā iet glābējs, bet viņa attiecības ģimenē nav oficiāli reģistrētas.

Nereģistrētas partnerattiecības bija visiem trim Zolitūdē bojāgājušajiem glābējiem, sarežģījot iespējas saņemt valsts paredzēto kompensāciju.
Foto: Ivo Jurkāns, LNT Ziņas

Foto: Ivo Jurkāns, LNT Ziņas

Drīz būs pagājis viens gads, kopš Zolitūdē, sabrūkot lielveikalam Maxima, dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus.

Jau ziņojām, ka Rīgas Būvvalde neveiks neatkarīgu ekspertīzi daudzstāvu mājai Zolitūdes traģēdijas vietā. Tā kā domes iepirkums noslēdzās bez rezultāta, daudzstāvu mājai netiks veikta būvvaldes pasūtītā ekspertīze, bet tikai ēkas īpašnieka Homburg Zolitūde pasūtītā ekspertīze, kas veicama līdz novembra beigām.

0 Komentāru