Jauns pavērsiens – pirmsskolas pedagogiem varētu strauji celt algas

Komentāri

Lielu ažiotāžu izraisījusi izglītības ministra Kārļa Šadurska (Vienotība) iecerētā pirmsskolas pedagogu algu reforma. Ministrs piedāvā celt bērnudārzu audzinātāju algas apmaiņā pret pašvaldību naudu skolēnu brīvpusdienām.

Pieaugums var sasniegt pat vairākus simtus

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Reformas būtība ir šāda – Izglītības ministrija maksā algas tiem bērnudārzu audzinātājiem, kuri skolo četrus, piecus un sešus gadus vecus bērnus. Savukārt pašvaldības uzdevums būtu apmaksāt brīvpusdienas skolās – no pirmās līdz ceturtajai klasei. Ministram ir ideja, kur šim mērķim ņemt naudu.

”Skolēnu ēdināšanai pirmajai līdz ceturtajai klasei mums ir paredzēti aptuveni 20 miljoni eiro. Bet šī nauda netiek pilnībā izlietota. Izglītības ministrijai nav iespējas šo procesu kontrolēt. Rezultātā daļa naudas aiziet budžeta deficīta segšanai vai citiem mērķiem. Mūsu mērķis ir sakārtot finanšu plūsmu,” skaidro izglītības ministrs Kārlis Šadurskis.

Īstenojot reformu, pirmsskolas pedagogs saņemtu tikpat, cik skolotājs skolā. Jauno pedagogu atalgojuma modeli ministrs apņēmies publiskot pirmdien, tāpēc konkrētu algas apmēru viņš vēl nenosauc. Taču noprotams, ka pirmsskolas pedagogi varētu saņemt būtiski vairāk – līdz pat vairākiem simtiem eiro. Tomēr, iedzīvinot šo projektu, skolotāji skolās lielāku algu saņemtu, sākot ar septembri, bet bērnudārzos – sākot ar nākamā gada janvāri.

Foto

Pašvaldību viedokļi atšķiras

Finanšu ministrijā atbalsta Šadurska ieceri. Aprēķini liecinot, ka papildu dotācija no valsts budžeta nebūs nepieciešama. ”Izglītības ministrijā ir daudz dažādu kabatu vai kabatiņu, kur atrast naudu,” rezumē Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Edgars Putra (ZZS).

Tikmēr pašvaldībās jau sākuši rēķināt ieguvumus un zaudējumus. Pirmie aprēķina liecina, ka izdevīgām būs tām vietvarām, kurās vairāk pirmsskolas audzēkņu, nevis skolēnu. ”Mums šis plāns būtu finansiāli izdevīgs. Tomēr es neatbalstu šādu politisku pieeju, ka no kā atņem, lai citam pieliktu,” norāda Pļaviņu novada domes priekšsēdētāja Gunta Žilde. Tikmēr Ādažu novada pašvaldībā sarēķinājuši, ka šādas sistēmas ieviešana radītu zaudējumus. ”Tātad atkal kaut kas tiek uzkrauts uz vietvaru pleciem,” rezumē Ādažu novada mērs Māris Sprindžuks.

Reforma neattiecas uz jaunāko bērnu dārzu audzēkņu pedagogiem. Tiem algas joprojām maksātu pašvaldības.

Video

Lasi vēl