Jauns pavērsiens autovadītājiem? Rosina mainīt ziemas riepu uzstādīšanas kārtību

Komentāri

Iniciatīva portālā manabalss.lv paredz, ka ziemas riepas obligāti jāuzstāda, gaisa temperatūrai noslīdot zem plus pieciem grādiem. Autoeksperti šādu ierosinājumu atbalsta, tikmēr oficiālās iestādes saglabā piesardzību.

Jauna kārtība mazinās avārijas un haosu

Iniciatīvas autors Kristiāns Sotaks atzīmē, – katru gadu līdz ar pirmo sniegu ielās veidojas sastrēgumi, notiek avārijas. Visbiežāk pirmais sals un sniegs autovadītājus pārsteidz agrāk par 1. decembri, kad auto obligāti jābūt aprīkotam ar ziemas riepām. Tāpēc izskan ierosinājums: ziemas riepas obligāti jāuzstāda trīs līdz piecu dienu laikā kopš brīža, kad diennakts vidējā gaisa temperatūra ir zemāka par plus pieciem grādiem.

“Vasaras riepām efektivitāte ir aptuveni līdz plus pieciem grādiem. Pēc tam jau tās paliek pārāk cietas un attiecīgi pagarinās bremzēšanas ceļš. Atkarībā no gaisa temperatūras: varbūt mēs riepas mainīsim oktobra beigās, varbūt tikai janvārī,” norāda iniciatīvas autors Sotaks.

Līdzīga kārtība Norvēģijā un Vācijā

Raidījuma Auto ziņas vadītājs Normunds Avotiņš iniciatīvu atbalsta. Viņš uzsver, ka līdzīga prakse jau darbojas citās valstīs. Piemēram, Norvēģijā un Vācijā.

“Vajadzētu strikti atrunās parametrus pie kuriem ziemas riepas būtu jāliek. Ar āra gaisa temperatūru vien nepietiktu. Piemēram, apledojums, nokrišņi, melnais ledus. Pats galvenais jau būtu nevis piespiest cilvēkus pirmajās aukstajās dienās ātri, ātri nomainīt riepas, bet panākt to, ka tad, kad ir negaidītie nokrišņi, kā tas bija pirms divām nedēļām, lai uz ielas nerādītos mašīnas ar vasaras riepām,” uzsver Normunds Avotiņš.

Katram pašam jāvērtē situācija

Tikmēr Satiksmes ministrijā un Ceļu satiksmes drošības direkcijā jauno iniciatīvu vēl nesteidz atbalstīt. Esot nepieciešamas diskusijas.

“Tas, kas noteikts obligāti nebūt nenozīmē, ka ziemas riepas nedrīkst likt ātrāk, jau sākot ar novembri,” piebilst Satiksmes ministrs Uldis Augulis.

CSDD pārstāvji aicina vadītājus sekot līdzi laika apstākļu izmaiņām.

”Ceļu satiksmes likumā ir ierakstīts, ka ar savu transportlīdzekli nedrīkst apdraudēt pārējos satiksmes dalībniekus. Ja transportlīdzeklim ir vasaras riepas un ārā ir ledus un sniegs, ar šādu transportlīdzekli nedrīkst piedalīties ceļu satiksmē,” akcentē CSDD pārstāve Ieva Bērziņa.

Lasi vēl