Jauns antirekords: 2019. gadā Latvijā vēsturiski zemākais jaundzimušo skaits

31 komentārs

Latvijā turpina samazināties jaundzimušo skaits, un, iespējams, šogad tiks sasniegts vēsturiski zemākais līmenis. Eksperti to skaidro ar 90. gados pieredzēto demogrāfisko bedri un prognozē, ka tuvākajos gados situācija tikai turpinās pasliktināties.

Tikmēr dzemdību nodaļu ārsti secina, ka bērniņi dzimst arvien gados vecākām sievietēm.

Pirmajos 11 mēnešos Latvijā piedzimuši 17 126 bērniņu. Salīdzinot, pērn šajā pašā laika periodā piedzima gandrīz 18 000 bērnu. Tikpat kā nav šaubu, ka šogad tiks sasniegts vēsturiski zemākais dzimstības rādītājs šajā gadsimtā un, visticamāk, – arī Latvijas vēsturē.

Līdzīgi rādītāji bija tālajā 1998. gadā, kad valstī plosījās ekonomiskā krīze. Šobrīd gan krīzes nav, tieši pretēji, – sasniegts vēsturiski augstākais labklājības līmenis, tomēr, kā atzīst demogrāfs Ilmārs Mežs, dzimstības samazināšanas ir 90. gadu demogrāfiskās bedres sekas.

Tā nelaime, ka mums nepietiek to jauno potenciālo vecāku. Viņi nepiedzima lielā skaitā 90. gados, un arī turpmākajos gados mums nekas īpaši priecīgs nav sagaidāms pat pie labas valsts politikas, kas mums nav, bet, pat ja būtu, brīnumus mēs nevaram uztaisīt, jo Latvijas cilvēki nav ar mieru sasniegt Āfrikas vidējo dzimstības līmeni, kas ir 4-5 bērnu.

Latvijā dzimstība sarūk par spīti tam, ka kopš 2011. gada bērnu skaits uz vienu sievieti ir audzis. Šobrīd Latvijas ģimenē ir vidēji 1,7 bērnu. Tas ir labs rādītājs uz Eiropas fona. Šo paradoksu ievērojuši arī ārsti. Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā šogad būs piedzimuši ap 1500 bērniņu. Salīdzinot, pirms dažiem gadiem bija vairāk nekā 2000. Vienlaikus palielinās dzemdējošo māmiņu vidējais vecums.

Mežs arī uzskata, ka valdībai ir jāpalielina valsts atbalsts ģimenēm ar bērniem, kas ir viens no mazākajiem Eiropā. Pēdējais budžets demogrāfu gan pamatīgi saniknojis, jo nolemts celt neapliekamo minimuma visiem strādājošiem, neatkarīgi no bērnu skaita. “Žēl, ka šis ir otrs budžets, kas ģimenēm parāda pigu. Es joprojām esmu sašutis, jo neesam tik bagāti, lai 30 miljonus varam tā vēja visiem vecpuišiem vēl vienam aliņam mēnesi uzsaukt. Es tiešam esmu dusmīgs par šo  valsts izšķērdēto naudu.”

Tāpat Meža ieskatā, valdībā jābūt ministram, kurš atbildētu par demogrāfijas jautājumiem.

31 komentārs