Jaunpiebalgā gāzes baloni pārtop mūzikas instrumentos

4 komentāri
Jaunpiebalgā gāzes baloni pārtop mūzikas instrumentos
Foto: ekrānšāviņš no video / "900 sekundes"

Nav daudz tādu mūzikas instrumentu, par kuriem varētu teikt, – sit kā gribi, tāpat skan labi. Bet zvangas noteikti atbilst šim aprakstam, turklāt tās tiek taisītas arī Latvijā, mājās iekārtotā darbnīcā Jaunpiebalgas rajonā.

Jaunpiebalgas novadā zvangas jeb sitaminstrumenti, kas skan gan kā zvans, gan bungas, top no ugunsdzēšamajiem aparātiem, vecām piena kannām, taču, galvenokārt, no gāzes baloniem.

Zvangas tapšana ir diezgan laikietilpīgs process – Juris Cers pats apbraukā tuvākus un tālākus kaimiņus vecu gāzes balonu meklējumos, tad mājās iekārtotā darbnīcā nozāģē tiem augšu un apakšu, sametina tās kopā, nopulē un izgriež mēlītes. Juris atzīst, – mūzikas izglītība viņam neesot, visu iemācījies, meklējot pamācības internetā.

Par pašu pirmo zvangu Jurim ir romantisks stāsts – viņš redzējis ielu muzikantu spēlējam uz gāzes balona un, tā skanējuma iedvesmots, gribējis radīt ko līdzīgu savai sievai.

 

Juris Cers
veido zvangas

Tajā laikā es gribēju uztaisīt Ievai jauku dāvanu, kaut ko tādu īpašu. Tas droši vien bija tas lielākais dzinulis pacensties tā kārtīgi.

Tagad šī instrumenta spēlēšanu sāk apgūt abu dēls, un arī divgadīgam bērnam tas padodas – mēlītes uz zvangas izvietotas tā, lai jebkurš sitējs no instrumenta varētu izvilināt harmonisku skaņu.

4 komentāri