Komentāri

Jaunajam pedagogu atalgojuma modelim jābūt gatavam līdz vasarai, lai jau ar nākamo mācību gadu jeb septembri to varētu ieviest skolās. Interesanti, ka Izglītības ministrijā darbs pie modeļa izstrādes iestrēdzis jau kopš pērnā novembra un nekas nav kustējies uz priekšu.

Taču pa šo laiku sarosījušies nozares praktiķi, kuri jau paguvuši izveidot jaunu – alternatīvu – modeli, un tas jau guvis lielu atsaucību skolotāju arodbiedrībā.

Izglītības ministrija un dažādas darba grupas pie jauna pedagogu atalgojuma modeļa strādāja vairāk nekā divus gadus, tomēr pērnruden tas izbrāķēts. Finanšu ministrija uzstāja, ka tā ieviešana prasa pārāk daudz naudas, arī paši skolotāji nebija ar to mierā. Kopš tā laika Ikšķiles vidusskolas direktors Česlavs Batņa licis pamatus alternatīvam modelim, ko par labu atzīst arī arodbiedrība.

Foto

Tajā esot izteiktāki vienlīdzības principi. Modelis paredz, ka pedagogiem, kuri strādā klasēs ar vismaz 25 bērniem, alga būtu 1200 eiro. Bet skolotāji, kuru klasēs ir līdz deviņiem bērniem, varētu rēķināties ar 810 eiro lielu algu. Atšķirībā no ministrijas plāniem – modelis paredzētu 40 stundu darba nedēļu, nevis 36.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga

Šajā modelī pedagogam ir skaidrs, kā veidojas viņa slodze un tiek samaksāts par visiem viņa pienākumiem. Mazās izglītības iestādēs šis atalgojums loģiski būs mazāks, jo ņem vērā šo vidējo izglītojamo skaitu klasē, un slodzi savākt būs grūtāk nekā lielajās skolās.

Ar alternatīvo modeli jau drīzumā tiks iepazīstināts izglītības ministrs Kārlis Šadurskis. Lai arī līdz šim ar jauna modeļa izstrādi gājis kā pa celmiem, šoreiz esot apņēmība reformas skolotāju algu aprēķināšanā ieviest.

Viņa biroja vadītājs Andis Geižāns

Strauji centīsimies virzīties pēc tā kalendāra, kādu ministrs ir uzstādījis – līdz maija beigām, pirms pedagogu vasaras brīvdienām, skaidri informēt par to, kādi būs spēles noteikumi. Un vasaras laikā Ministru kabinetā veikt nepieciešamos kabineta normatīvos aktus.

Smagnējo reformu virzītājspēks varētu būt jau piešķirtā nauda. Proti, skolotāju algu celšanai šogad budžetā rezervēti 9 miljoni eiro. Tiesa ar vienu nosacījumu.

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija priekšsēdētāja Ilze Viņķele

Ir viena ļoti skaidra lieta – ja nav jaunā pedagogu atalgojuma modeļa, nav papildu piešķirto 9 miljonu eiro skolotāju atalgojumam. Un es domāju, ka 9 miljoni varētu būt pietiekams stimuls, lai cilvēki saņemtos un vienotos.

Skolotāju algu modeli nevar virzīt tālāk bez skaidrības, kas notiks ar pirmsskolas pedagogu atalgojumu. Arodbiedrība grib, lai pirmsskolas skolotājiem algas daļēji tiktu finansētas no valsts budžeta, nevis tikai no pašvaldībām. Taču tad ar deviņiem rezervētajiem miljoniem eiro būtu krietni par maz.

Video

Lasi vēl