Jaunietis iegūst pilngadību, nesasniedzot 18 gadu vecumu

20 komentāri

Latvijas likumdošana paredz, ka pilngadību persona iegūst, sasniedzot 18 gadu vecumu, tomēr, izrādās, ir izņēmumi, kad pilngadības statusu ir iespējams iegūt pirms noteiktā vecuma.

Jelgavnieks Ņikita Puķe mācās 11. klasē. Uzņēmīgais jaunietis ir izlolojis biznesa ideju vēl 16 gadu vecumā. Viņš iecerējis audzēt ar vitamīniem un dzelzi bagātinātus augus īpašos, vertikālos statīvos.

“Tas ir “vertical farming”, to gribēju ieviest Latvijā, jo tas ļauj audzēt augus cauru gadu neatkarīgi no tā, kas notiks ārā,” atklāj jaunietis.

Lai realizētu savu ideju un diedzētu dēstus komercdaudzumos, Ņikita sapratis, ka jādibina uzņēmums. “Man ļoti, ļoti gribējās kaut ko savu – ideja ir mana, un tāpēc arī gribējās, lai uzņēmums ir uz mani.”

Diemžēl likumdošana nosaka, ka uzņēmumu drīkst dibināt tikai pilngadību sasniegusi persona. Uzņēmīgais puisis nav metis plinti krūmos un sapratis, ka ir iespēja iegūt pilngadības statusu arī pirms 18 gadu vecuma. Viņš vērsies bāriņtiesā, kas veikusi rūpīgu analīzi un pilngadības statusu piešķīrusi.

“Bāriņtiesa bija pārliecināta, ka Ņikita spēs pārstāvēt sevi gan institūcijās, gan aizstāvēt savas intereses, un viņš nevainojami uzvedās, ir labas sekmes,” piebilst Jelgavas bāriņtiesas locekle Daina Viņķele.

Bāriņtiesa izvērtējusi gan jaunieša sekmes, gan uzklausījusi skolotājus un klasesbiedrus un atzinusi, ka Ņikitam piemīt līdera īpašības, viņš ir atbildīgs, precīzs un spēj būt atbildīgs par saviem lēmumiem.

“Ar pilngadības piešķiršanu pirms 18 gadiem Ņikita iegūst rīcībspēju, viņš var parakstīt dokumentus, dibināt uzņēmumu, var slēgt darījumus vai iegūt finansējumu,” turpina bāriņtiesas locekle.

“Atbildība – jā, par visu jāizlasa, kur uzlieku savu parakstu, tas no kā visvairāk ir bail, ka es kaut ko izdarīšu nepareizi, kaut ko ne tā, citādi, bet man ir liels atbalsts no uzņēmējiem,” uzsver Puķe.

Šķiet, Ņikita ir kļuvis par vienu no jaunākajiem valsts uzņēmējiem. Lai sasniegtu savu mērķi, paralēli mācībām 11. klasē, viņš vēl strādā – nauda tiekot ieguldīta biznesā. Pilngadības statuss gan nedod tiesības, piemēram, precēties, pirkt alkoholu vai kļūt par deputātu, jo likumā teikts, ka to var darīt, sasniedzot 18 gadu vecumu, nevis pilngadību.

Pilngadības piešķiršana pirms 18 gadu vecuma ir ļoti rets, bet – ne unikāls gadījums. Visu valsti apkopojošas statistikas gan nav, bet, piemēram, konkrētajā Jelgavas bāriņtiesā šis ir trešais gadījums kopš valsts neatkarības atjaunošanas.

20 komentāri