Komentāri
Jauniešu vidū pieprasītākās ir pavāra, vizāžista un SPA speciālista profesijas
FOTO: LETA

Vēl līdz februāra vidum turpinās uzņemšana gadu ilgajās Jauniešu garantijas profesionālās izglītības programmās. Tikmēr mācības pusotra gada programmās jau ir sākušās.

Jaunieši Rīgas 3. arodskola apgūst metinātāja profesiju. Pārsvarā te rosās jauni cilvēki – daži nesen pabeiguši pamatskolu, citi vidusskolu. Starp viņiem arī viena no retajām meitenēm – Dzintra, kurai darbs ar metālu ir hobijs kopš bērnības.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Paralēli mācībām šeit Dzintra studē biznesa psiholoģiju augstskolā. Tomēr tas netraucē apgūt arī ko praktisku, kas var kļūt par labu papildu ienākumu avotu.

Tikmēr citas meitenes apgūst lietveža profesiju. Klase ir praktiski pilna. Viena no studējošām Valērija stāsta, ka iespēja apgūt profesiju tikai gada vai pusotra laikā ir zelta vidusceļš, piemēram, tiem jauniešiem, kam nav izdevies iestāties universitātē vai, piemēram, trūkst naudas studijām par maksu.

Atšķirībā no iepriekšējām programmām, šī programma paredz iespēju mācīties arī strādājošiem un pat studējošiem jauniešiem, arī topošajām vai jaunajām māmiņām – praktiski visiem, kam ir vismaz pamatskolas izglītība un kas ir vecumā no 17 līdz 29 gadiem. Jauniešiem paredzēti arī daudzi motivējoši faktori.

Arī ceļa un naktsmītnes izdevumi prakses laikā, kā arī dienesta viesnīcas izdevumi tiek segti. 3.arodskolas direktora vietnieks Ilgonis Ruņģis gan uzskata, ka daži bonusi nav pārdomāti, piemēram stipendija, kas visiem ir vienāda.

Tie, kas jau mācās pusotrgadīgajās programmās atzīst, ka liels pluss ir arī 15 nedēļu obligāta prakse atbilstošā nozares uzņēmumā, ko nodrošina skola, jo tā ir iespēja atrast arī pirmo darba vietu vai vismaz ierakstu CV par visur tik pieprasīto pieredzi.

Tomēr neraugoties uz visiem šiem labumiem, mācīties gribētāju daudzās programmās trūkst.

Populārākās un jauniešu vidū pieprasītākās ir pavāra, vizāžista un spa speciālista profesijas, bet grūtāk noformēt grupas, kas saistītas ar būvniecības jomu, piemēram, betonēšanā, apdares būvkonstrukcijās un galdniecības jomā.

Puse no pagājušajā gada septembrī dažādās mācību iestādēs pieejamām 4000 vietām tā arī neaizpildījās, bet 20-25% jauniešu mācību procesa laikā tās nolēma pārtraukt. Janvārī ar uzņemšanu ir vēl bēdīgāk, jo Latvijā iesakņojusies tradīcija, ka mācību gads sākas septembrī un gada sākumā jaunieši par šādu iespēju neinteresējas pat par spīti skolu reklāmām.

Uzņemšana 20 dažādās gadu ilgajās profesionālās izglītības programmās turpināsies vēl līdz februāra vidum.

Lasi vēl