Jauniešiem plāno mācīt ”vēlēšanu pratību”, jo viņi gatavi balsot ”par to, kam soctīklos vairāk sekotāju”

7 komentāri
Jauniešiem plāno mācīt ”vēlēšanu pratību”, jo viņi gatavi balsot ”par to, kam soctīklos vairāk sekotāju”
Ilustratīvs foto. (Foto: Egons Ansbergs, f64)

Katru gadu balsstiesīgu vecumu sasniedz aptuveni 20 000 jauniešu, tomēr tikai pavisam neliela daļa no viņiem piedalās vēlēšanās. Un arī no tiem, kas izdara savu izvēli, ne visi iedziļinās un izprot, par ko balso. Tādēļ Tiesībsarga birojs sācis semināru ciklu vēstures, civilzinību un tiesību skolotājiem, par to kā jauniešos radīt interesi un izpratni par vēlēšanām.

Skolotāji atzīst, ka jaunieši par politiku interesējas pat visai aktīvi, tomēr savu izvēli ne vienmēr izdara pašā atbildīgākajā veidā.

“Galvenokārt, viņu izvēli nosaka, kurš skaļāk runā. Sociālajos tīklos paustā informācija, sekotāju skaits “Facebook” kontā. Nu vai arī viņu vecāki vai skolotājs kā autoritāte,” saka skolotājs Aleksandrs Lange.

Tādēļ Tiesībsarga birojs izlēmis rīkot semināru ciklu, kura ietvaros skolotāji varēs uzzināt, kā labāk izskaidrot jauniešiem vēlēšanu nozīmi. “Mēs redzam, ka jauniešu vidū tā interese ir ļoti zema, nav īsti izpratnes gan par procesu kā tādu, gan par ko balsot, tad skolotāji ir tie, kas varētu mācīt šo te vēlēšanu pratību,” norāda tiesībsargs Juris Jansons.

Semināri līdz septembrim notiks visā Latvijā un tajos lekcijas lasīs Latvijas vadošie juristi kā Egils Levits, Arvīds Dravnieks un Sanita Osipova.

“Ikviens skolēns vēlāk nostājas pie vēlēšanu urnas, viņi kļūst par ierēdņiem, skolotājiem un politisko partiju locekļiem. Un skolai vajadzētu ielikt to pamatu, kas ir Latvijas valsts, kas ir tiesības un kā tas ir piemērojams dzīvē,” saka Osipova.

Šodien Latvijas Universitātē  sanākušie skolotāji atzina, ka tajā dzirdēto varēs izmantot arī savās mācību stundās. “Lektore ļoti zinoša, ļoti atraktīva. Un daži tādi piemēri, kurus es noteikti izmantošu. Gan no vēstures, gan no tagadējās politiskās situācijas, kas ieinteresē skolēnus,” teic skolotāja Biruta Brente.

Pagaidām interesi par tiesībsarga ieceri izrādījuši apmēram 150 skolotāju.

7 komentāri