Jaunie talanti: topošā bērnu pediatre, kura karjeru mūzikā nolēma nomainīt pret medicīnu

3 komentāri

“Gada iedvesma”. Šādu titulu nule ieguvusi Rīgas Stradiņa universitātes studente Marija Luīze Kalniņa. Atzinība izteikta ikgadējās Studentu padomes gada balvas laikā. Viņa ir arī to dažu topošu vidū, kura saņēmusi īpašo mediķu stipendiju.

Interesanti, ka bērnībā balvas un sasniegumus no viņas gaidīja un sagaidīja citā jomā – mūzikā. Un, kā varat noprast, tas nenotika. Marija tagad mācās Rīgas Stradiņa universitātē, taču lekcijas nenotiek kādā no auditorijām, bet gan attālināti. Šobrīd topošā mediķe mācās sestajā kursā un gatavojas rezidentūrai un īstajai dzīvei, kuru Marijai bērnībā paredzēja gan pilnīgu citu.

Nākdama no ģimenes ar muzikālām un teātra tradīcijām, sākumā šķita, ka Marija kļūs par dziedātāju. Tobrīd viņa mācījās Rīgas Doma kora skolā. Tad ģimene viņu pievērsa arī vijolei. Ar panākumiem. Taču viens ir vecāku vēlmes, cits – iekšējā balss. Marijas mamma Linda Kalniņa stāsta, ka meita atklājusi, ka vijole nav sirdslieta: “Viņa man tā arī teica, mammu, sapratu, ka es varētu kļūt par labu vijolnieci, bet es to negribu. Es gribu darīt kaut ko citu. Gribu kļūt par dakteri.”

Foto: EKRĀNUZŅĒMUMS

Sākotnēji, ņemot vērā ASV pavadīto laiku, kas deva milzīgu ieguldījumu angļu valodas apguvē, pēc vidusskolas Marija sevi redzēja, mācoties ārzemēs. Drošībai gan dokumentus iesniedza Rīgas Stradiņa universitātē. Tagad Marija izvēlējusies specializēties bērnu medicīnas aprūpē: “Bet ir ļoti daudz nozaru medicīnā, kurā es varētu sevi redzēt, kuras varētu ieinteresēt, bet tas, kā jūtos par bērnu neiroloģiju, ir tas, kas mani tajā virzienā grūž.”

To, ka pirms daudziem gadiem izdarītā izvēle karjeru mūzikā nomainīt pret medicīnu, ar vēlāku specializāciju bērnu ārstēšanā apliecina savulaik iegūtā Borisa un Ināras Teterevu fonda stipendija. Katru gadu to saņem trīs talantīgākie no visiem medicīnas novirzienā studējošajiem. Turklāt vērā tiek ņemtas ne vien sekmes, bet arī ārpus studiju aktivitātes. Stipendija šobrīd ļauj mazāk domāt par apmaksātu darbu, bet tā vietā viņa “voluntē”, kas ir kā brīvprātīgais darbs, kad students ir kā ārsta ēna. RSU profesore un BKUS Bērnu slimību klīnikas vadītāja Dace Gardovska stāsta: “Daudzi studenti uzskata, ka augstskola ir kaut kas tāds, kur es kā klients atnākšu, un tagad man visu pasniegs vislabākajā kvalitātē, bet viņa šajos gados ir pierādījusi, ka ir aktīvs dalībnieks.”

Marija arī seko līdzi, kas notiek Jauno ārstu asociācijā, piedalās protestos, dara, ko var, arī kā studējošie.

Kopš vijoles nomaiņas pret eksaktajām zinībām un medicīnu, mūzikas instrumentu Marija spēlējusi vien retu reizi. Taču pēdējos četrus gadus viņa aktīvi dzied jauktajā korī “SŌLA”. Atšķirībā no ikdienas studijām korī Marija izslēdz vienu daļu no savām smadzenēm un ieslēdzu pavisam citu. Šādi pēc katra kora mēģinājuma, Marija atpūšas vislabāk. Visdrīzāk Mariju diezgan drīz varēs dzirdēt ne tikai korī, bet arī kā izcilu medicīnas jomas pārstāvi.