Jaunie dabas pētnieki: Latvijā vēršas plašumā reindžeru kustība

0 Komentāru

Četros Latvijas nacionālajos parkos jau darbojas jauno reindžeru kustība, šonedēļ viņiem pievienosies reindžeru grupa arī Slīteres Nacionālajā parkā. Jauniešu aktivitātēm Ķemeru pusē pievienojās “900 sekundes”.

Ķemeru dabas parkā jauno reindžeru grupa darbojas jau kopš 2015. gada. Padsmit jauniešu regulāri dodas dažādos reidos. Veicot, piemēram, čūsku, kukaiņu un putnu monitoringu.

“Šeit mēs mēģinām atrast dzeņus, kas var būt, sākot ar zemākajām vietām, kur melnā dzilna kaļ vietu, kur kukaiņi var ielīst un pēc tam melnā dzilna viņus apēst, līdz pašām koku galotnēm, kur kāds putns varbūt lido pāri,” saka jaunais reindžers Nauris Viesturs Lazda.

Pa ceļam notiek apkārtnes izpēte. Redzot lazdas, jaunieši secina, ka tuvumā var būt arī vāveres. Jaunos reindžerus sagaida arī kāds nepatīkams pārsteigums: sprigane, kas ir invazīvs un uzreiz iznīcināms augs. Jaunie reindžeri regulāri piedalās invazīvo sugu ravēšanas talkās.

“Viņu nav vēlams spridzināt. Ja tā ieaug pagalmā, to ir vēlams pļaut, pirms ir uzziedējusi, jo tas nozīmē, ka viņa ļoti ātri izbeidzas. Tā ir viengadīgs augs. Un attiecīgi divus gadus nopļauj, un viņa ir izcīnīta,” teic Nauris Viesturs Lazda.

Dabas izpētē ir iekļauti arī ūdeņi. Izrādās, – arī sērūdenī mīt visai plašs dzīvo radību loks. Šoreiz gan neko vairāk par odu un dunduru kāpuriem atrast neizdodas.

“Es taču teicu! Paskaties, kādu lielu tārpu es dabūju! Tas pats, visticamāk, oda kāpurs,” saka jaunais reindžers Ēriks Kalniņš.

Jauno reindžeru kustība paplašinās ne tikai Latvijā, bet visā Eiropā. Tajā aicina piedalīties jauniešus vecumā no 12 līdz 16 gadiem.

“Tas nebūt nenozīmē, ka sagaidām, ka visi jaunieši kļūs par biologiem. Tas nemaz nav nepieciešams. Jo cilvēki, kas saprot dabas procesus un likumsakarības, mums ir vajadzīgi visur. Ne tikai tie, kas strādā kā biologi, mums tādi ir vajadzīgi arī politikā, ekonomikā, un tāds ir arī šīs  kustības mērķis,” norāda dabas izglītības centra ”Meža māja” vadītāja Agnese Balandiņa.

Nesen dibināta arī grupa 18+ tiem vēlas turpināt darbību reindžeru kustībā.

0 Komentāru