Jaunie censoņi Saeimā – iepazīstamies ar “Attīstībai/Par!” politiķiem

0 Komentāru
Jaunie censoņi Saeimā – iepazīstamies ar “Attīstībai/Par!” politiķiem
EDIJS PĀLENS, LETA

Šis Saeimas sasaukums ir īpašs ar to, ka gandrīz puse – 49 deputāti parlamentā ir ievēlēti pirmo reizi. Šonedēļ TV3 Ziņas iepazīstināsim ar šiem jaunajiem dažādu partiju deputātiem, kuri ir solījuši turpmākos četrus gadus strādāt Latvijas iedzīvotāju labā. Sākam ar vienu no jaunajiem politiskajiem spēkiem – “Attīstībai/Par!”.

Partiju apvienību “Attīstībai/Par!” Saeimā pārstāvēs 13 deputāti. Tikai divi deputāti – Artis Pabriks un Mārtiņš Bondars – iepriekš ir bijuši ievēlēti Saeimā. Pieredze politikā vēl ir bijušajam ekonomikas ministram Danielam Pavļutam, bijušajam Rīgas domniekam Jurim Pūcem un Vitai Andai Tēraudai, kura deviņdesmito gadu sākumā Māra Gaiļa valdībā bija valsts reformu ministre.

Bauskas novada domē ir bijis ievēlēts Arturs Toms Plešs, visi pārējie “Attīstībai/Par!” deputāti ir politikas jaunpienācēji. Un tie ir – rakstniece Dace Rukšāne-Ščipčinska, finansiste Inese Ikstena, izglītības eksperte Marija Golubeva, pretkorupcijas eksperte Inese Voika, ārsts Andris Skride, veterinārmedicīnas zinātņu doktors Ilmārs Dūrītis un uzņēmējs Mārtiņš Staķis. Viņš atpazīstamību ieguva, vairākus gadus vadot raidījumu “Saknes debesīs”. Paralēli tam viņš darbojas privātbiznesā, vadot kafijas un tējas tirdzniecības uzņēmumu “Innocent coffee”. Tieši pieredzi uzņēmējdarbībā viņš redz kā savu stipro pusi, un gatavs strādāt, lai uzņēmēju dzīve Latvijā tiktu atvieglota.

“Latvija ir stipri pārregulēta un pār normēta valsts, es domāju, ka ir daudz kā tāda, no kura mēs varētu atteikties. Mana pieredze un tas, ko ikdienā darījis, varētu palīdzēt arī tiem kolēģiem, kas nav bijuši privātajā biznesā – skaidrot, kāda tā situācija patiesībā ir,” saka Staķis.

Viņam padomā ir arī interesants piedāvājums jaunajam Saeimas sasaukumam, ko viņš cer īstenot pēc gada, lai labāk saprastu sabiedrības vajadzības. “Viena no iniciatīvām, man šķiet, ka ēnu dienā būtu būtiski, ka nevis jaunieši ēno politiķus, bet īstenībā politiķi ēno valsts iedzīvotājus. Iejūtas, piemēram, medmāsu lomā vai ir kopā ar mazā uzņēmēja grāmatvedi un redz, cik patiesībā ir administratīvi daudz jādara, un vai tiešām viss tas ir vajadzīgs,” turpina Staķis.

Jaunievēlētā deputāta māte – Dagnija Staķe – arī vairākus gadus bijusi aktīva politiķe, tikai pārstāvējusi citu politisko spēku – Zaļo un Zemnieku savienību (ZZS). Viņa kādreiz arī ieņēma labklājības ministres amatu. Staķis norāda, ka pārliecības ziņā tik tālu viens no otra nemaz neesot – māte bijusi liberālākā ZZS politiķe, savukārt viņš sevi sauc par vienu no konservatīvākajiem “Attīstībai/Par!” spēka politiķiem.

Viņš nenoliedz, ka iesaistieties  politikā pamudinājusi arī mātes pieredze: “Jā, gan labā, gan arī, es teiktu, sliktā nozīmē, jo es, protams, esmu redzējis, ko ir jāpiedzīvo politiķim. Un es zinu, kādi viņai ir bijuši šie pieci seši gadi politikā, un tie nav bijuši vienmēr viegli, tā kā man nav arī ilūziju par to, kas mani sagaida. Tajā pašā laikā viņa man ir viens no labākajiem padomdevējiem, viņa starp citu joprojām ir ZZS, tā kā nekas nav mainījies.”

Pirmo reiz Saeimā strādās arī Marija Golubeva – kādreizējā domnīcas “Providus” izglītības pētniece, kura pēdējos gados darbojusies konsultāciju biznesā. Tagad viņa apņēmusies aizlāpīt robus izglītības sistēmā, mazinot nevienlīdzību: “Piemēram, bērnu ar īpašām vajadzībām pieeju izglītībai, respektīvi, lai parastās skolas būtu pieejamas visiem bērniem, nevis tikai tiem, kuriem nav nekādu apgrūtinājumu un viņi var viegli ienākt skolā – kas labi redz un dzird un tā tālāk.”

Golubeva ir arī viena no diviem Saeimā ievēlētajiem politiķiem, kas neslēpj savu atšķirīgo seksuālo orientāciju. Viņa gatava strādāt pie kopdzīves likuma, kas ļautu attiecības reģistrēt arī viendzimuma pāriem, un panākt Stambulas konvencijas ratificēšanu.

“Es domāju, ka mēs varētu meklēt šos sabiedrotos, un es domāju, ka būs vēl pārsteigumi, jo iespējams, ka šajos jautājumos ļaus lemt pašiem deputātiem, nevis obligāti frakcijām, un es zinu, ka gandrīz katrā frakcijā ir gana pārstāvēti sociāli liberāli cilvēki, kas savos uzskatos par sabiedrību, ir tuvu mums un es domāju, ka mēs meklēsim iespēju sadarboties, jo sadarbībai ir ļoti liela nozīme visos jautājumos,” uzskata Golubeva.

Šis Saeimas sasaukums būs īpašs arī ar to, ka pirmoreiz parlamentā strādās deputāti, kas dzimuši jau neatkarīgā Latvijā. Viens no viņiem, 26 gadus vecais Artūrs Toms Plešs. Pēc izglītības viņš ir ceļu un tiltu inženieris, savukārt politisko pieredzi guvis, gadu strādājot par deputātu Bauskas domē.

Tas, ka pieredzējušāki politiķi viņu varētu neņemt par pilnu, Plešu nebaida: “Sākotnēji bija tādas pašas bažas, strādājot Bauskas novadā, bet, ja tu pierādi sevi ar idejām, ja tu pierādi, ka kaut kādas konkrētas lietas ir nepieciešamas iedzīvotājiem un viņu dzīves uzlabošanai, tad cilvēki ieklausās.”

Tā kā Plešs dzimis un audzis Bauskā, viņš par savu pienākumu uzskata uzlabot dzīvi reģionu un lauku iedzīvotājiem. “Nav pieļaujams, ka šobrīd esam tik ļoti sadrumstaloti, 119 pašvaldībās ir ļoti nepieciešama novadu reforma, lai mēs varam valsti attīstīt līdzvērtīgs un katram iedzīvotājam neatkarīgi no tā, kur viņš dzīvo būtu iespējas gan saņem kvalitatīvu izglītību, gan kvalitatīvu medicīnisko aprūpi, gan iespēju saņemt labi apmaksātu darbu,” viņš saka.

0 Komentāru