Jauni risinājumi mediķu algu palielināšanai nākamgad, visticamāk, vairs netiks meklēti

1 komentārs

Jauni risinājumi, kā likumā paredzētajā apmērā nākamgad nodrošināt mediķu algu palielināšanu, vairs netiks meklēti. Tas secināms pēc koalīcijas politiķu pirmdien sacītā. Pēc tam, kad atbalstu neguva priekšlikums mediķu algas finansēt uz budžeta deficīta rēķina, politiķi tagad sola jaunu atlīdzības sistēmu nozarē. Tikmēr mediķi pošas jaunai protesta akcijai pie Saeimas.

Reaģējot uz mediķu nerimstošo neapmierinātību, ka algu celšanai likumā paredzēto 120 miljonu vietā nākamā gada budžetā papildus ir piešķirta tikai puse naudas, par nozari atbildīgā apvienība “Attīstībai/Par!” pagājušajā piektdienā trūkstošos 60 miljonus aicināja rast uz budžeta deficīta rēķina.

Taču šis priekšlikums nav guvis koalīcijas partiju atbalstu. Par nesaprātīgu to uzskata premjerministrs Krišjānis Kariņš (JV), kurš atgādina, ka darbs pie nākamā gada budžeta ir noslēdzies: “2020. gada budžets Saeimā ir apstiprināts, tas ir pieņemts. Mēs turpinām darbu pie 2021. gada budžeta un uz priekšu.”

Nespējuši panākt koalīcijas atbalstu mediķu algu celšanai likumā paredzētajā apmērā, “Attīstībai/Par!” tagad sola reformēt atalgojuma sistēmu nozarē. “Šobrīd ir svarīgi piedāvāt sistemātiskus un sistēmiskus risinājumus veselības aprūpes darbinieku atlīdzības sakārtošanai. Un ar šādu priekšlikumu arī ministre nāks,” saka VARAM ministrs Juris Pūce (AP).

Kā norāda premjerministrs, plāns, kā mainīt mediķu atalgojuma sistēmu, veselības ministrei Ilzei Viņķelei (AP) valdībā ir jāiesniedz janvārī.

“Mums interesē un rūp gan pacientu intereses, gan, protams, pašu mediķu intereses. Mums ir ministre, kura strādā arī pie sistēmiskiem uzlabojumiem, un šis ir viens no tiem, ko mēs gaidām tad janvārī, kad būs skaidrība, kāda būs nākotnē mediķu atalgojuma sistēma,” pauž Kariņš.

Savukārt mediķi nav gatavi padoties. Vairākas nozares organizācijas pie parlamenta ēkas gatavojas rīkot vēl vienu protesta akciju. Tā plānota ceturtdien, kad Saeimai būs jālemj, vai atbalstīt opozīcijas aicinājumu izteikt neuzticību veselības ministrei.

Pēc piketa Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības pārstāvji Centrālajā vēlēšanu komisijā gatavojas iesniegt savu ierosinājums rīkot tautas nobalsošanu par Saeimas atsaukšanu, par ko parakstu vākšana jau notiek.

1 komentārs