Komentāri

Arvien vairāk bērnu un jauniešu pievēršas dažādu diētu ievērošanai. Kaut gan bieži tās ir pamatotas rūpes par savu veselību, speciālisti norāda, ka daudzos gadījumos bērni badojas tikai, lai izskatītos līdzīgi saviem elkiem.

Diētu ievērošana un sabalansēts uzturs kopā ar atbilstošām fiziskām aktivitātēm nāk par labu ikvienam cilvēkam, kas vēlas uzturēt sevī formā. Tomēr nereti bērni un jaunieši no visa šā saraksta izvēlas tikai stingru diētu ievērošanu, kuras bieži vien nav nekas cits kā badošanās. Pētījumi liecina, ka Latvijā katra ceturtā meitene vecumā no 13 līdz 15 gadiem ievēro kādu diētu.

Ekrānuzņēmumi

Iveta Pudule
SPKS Vecākā sabiedrības veselības analītiķe

Pārsvarā gadījumu šīs svara problēmas ir iedomātas. Ļoti bieži meitenēm, kurām ne tikai nav liekā svara, bet kurām ir pat nepietiekams svars, viņas vienalga cenšas ievērot kādas diētas. Diemžēl bērni izmanto dažādus neveselīgus veidus svara samazināšanai: ilgstoša mazkaloriju diēta, ēdienreižu izlaišana, piemēram, nepaēd brokastis un dodas uz skolu izsalkuši.

Nesen Latvijā veiktas aptaujas rezultāti  liecina, ka kopumā 46% meiteņu pusaudžu vecumā uzskata, ka ir neglītas un nepievilcīgas. Taču vēlme izskatīties kā televīzijas zvaigznēm vai slaidām modelēm ir tikai viens no iemesliem, kāpēc daudzi bērni un jaunieši vēlas ievērot dažādas diētas. Daži no bērniem skolā saskārušies ar vienaudžu ņirgāšanos izskata dēļ, savukārt citiem uz šķietami lieko svaru norādījuši pat vecāki.

Ņikita Bezborodovs
BKUS Bērnu psihiatrijas klīnikas vadītāja p.i.

Mēs redzam, ka ģimenē tās prasības ir lielas pret mācībām, pret visu, ka tev ir jābūt ideālai, labākai mācībās, un tas bērns tiek ļoti kontrolēts. Dažreiz ēšanas kontrole ir vienīgais veids, kā bērns var vispār kaut ko savā dzīvē kontrolēt.

Nepārdomāta diēta un sevis turēšana badā nereti noved pie tādām daudz nopietnākām slimībām kā bulīmija un anoreksija. Aprēķināts, ka pasaulē ar bulīmiju slimo 1 no simts pusaudžiem, savukārt Latvijā šīs slimības sastopamība jauniešu vidū ir daudz zemāka, norāda Bērnu psihiatrijas klīnikas vadītājs Ņikita Bezborodovs. Tomēr situācija nebūt nav tik rožaina.

Ņikita Bezborodovs
BKUS Bērnu psihiatrijas klīnikas vadītāja p.i.

Pēdējo piecu gadu laikā ir bijuši kādi 50 pacienti, vidēji tie ir 10 pacienti gadā ar tik smagu stāvokli. Jaunākā paciente, ko es savā praksē esmu redzējis ar anoreksiju, viņai bija 8 gadi. Bet tas ir ļoti netipiski. Pārsvarā vidējais vecums būtu 13-14 gadu.

Vidējais anoreksijas stacionārās ārstēšanās laiks ir 10 dienas, taču smagākos gadījumos mēdz paiet pat vairāki mēneši. Speciālisti gan norāda, ka pēc tam obligāti ir nepieciešama arī kompleksa ambulatorā rehabilitācija, bet ar to Latvijā ir problēmas.

Ņikita Bezborodovs
BKUS Bērnu psihiatrijas klīnikas vadītāja p.i.

Tas, kas obligāti būtu nepieciešams – psihoterapija, ģimenes terapija, uztura speciālista regulārā uzraudzība, šie ir pakalpojumi, kas Latvijā diemžēl nav strukturēti pieejami. Mums nav neviena ēšanas traucējumu centra, jo tur būtu nepieciešams specifisks centrs, varbūt neliels, un tad var mērķtiecīgi strādāt. Tādi jau ir Lietuvā un Igaunijā.

Pēc bērnu slimnīcas Juglas filiāles slēgšanas arī bērnu psihiatrijas nodaļa, kur šobrīd ārstējas bērni ar ēšanas traucējumiem, tiks pārcelta uz slimnīcas galveno kompleksu Vienības gatvē. Vismaz pašlaik ir iecerēts, ka tur varētu parādīties arī Latvijas Ēšanas traucējuma centrs.

Lasi vēl