Jaunais pedagogu algu modelis 40 pašvaldību skolām paredz algu samazinājumu

0 Komentāru
Jaunais pedagogu algu modelis 40 pašvaldību skolām paredz algu samazinājumu
FOTO: LETA

Ap pedagogu algu aprēķinu šobrīd izveidojusies liela jezga, un tas galvenokārt noticis tāpēc, ka arī šobrīd pat ministrijai nav līdz galam skaidrs, kā tieši katram no skolotājiem veidojas viņa atalgojums.

Tas atkarīgs no dažādām piemaksām, ko kontrolē skola, un tās katram pasniedzējam ir citādas. Tāpēc ministrija piedāvā izstrādāt caurskatāmu un visiem saprotamu sistēmu – jo augstāka kvalifikācija, jo lielāku algu var nopelnīt.

Lai saprastu, ko tas nozīmē praksē, palūdzām ministriju sniegt informāciju par skolotāju algām trīs konkrētās skolās.

Kā pirmo izvēlējāmies klasisku reģiona pilsētas skolu – Gulbenes 2. vidusskolu. Tur kāds vienas pilnas slodzes pedagogs pašlaik pamatalgā saņem 938 eiro, bet ar piemaksu – 1043 eiro.

Ar jauno modeli pamatalga pieaugtu līdz nepilnam tūkstotim, bet ar piemaksām, maksimālā summa, ko var saņemt šis konkrētais skolotājs, būtu teju 1300 eiro.

Tātad ieguvums svārstītos visai plašā amplitūdā atkarībā no tā, kāda ir skolotāja kvalifikācijas pakāpe.

Ne tik liels ieguvums būtu, piemēram, Rīgas 49. vidusskolā, kur šobrīd pedagogs par slodzi pamatalgā saņem 977 eiro, bet ar piemaksu – 1034 eiro. Jaunajā modelī alga maksimums pieaugtu līdz 1352 eiro, kas ir vairāk nekā skolotāja alga Gulbenē, bet ieguvums pretstatā šā brīža atalgojumam būtu mazāks. Tātad starp 78 un nepilniem 300 eiro.

Taču būs arī skolas, kurās pedagogi saņems mazāk nekā līdz šim. Piemēram, Mārupes vidusskola.

Tur pašlaik par vienu slodzi kāda skolotāja pamatalga jau ir virs tūkstoš eiro. Ar piemaksām – pat turpat 1300 eiro. Šādas algas Mārupei nodrošina koeficients, ko piemēro lauku skolu atbalstam. Bet, tā kā šajā guļamrajonā par bērnu skaitu nav jāsatraucas, tad arī algas veidojas augstākas.

Jaunais modelis šādu savā ziņā kroplību izskauž un paredz skolotāja pamatalgas samazinājumu par 29 eiro mēnesī. Tas gan neliegs kvalificētākajiem tomēr nopelnīt vairāk nekā līdz šim.

Izglītības ministrija aplēsusi, ka tādu kā Mārupes vidusskola, kur pamatalga saruks, pavisam būs 40 pašvaldībās. Tā sola, ka samazinājums vairumam nebūšot lielāks par 5%.

0 Komentāru