Jaunais ”iPhone” modelis izraisa izplatītas fobijas uzplaiksnījumu

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

1 komentārs

Jaunāko “iPhone pro” prezentāciju bez bailēm nevarēja noskatīties daļa telefona tīkotāju. Iemesls ir pavisam nopietns. Ierīces aizmugurē esošās trīs kameras, kā arī mikrofons patērētājos atmodinājis tripofobiju jeb fobiju no vienkopus esošiem caurumiem, iedobēm. Par tripofobiju atklāti runājusi arī seriāla ”American horror story” zvaigzne Sāra Paulsone.

Neoficiāla informācija liecina, ka katrs septītais pasaules iedzīvotājs cieš no tripofobijas, tomēr līdz pat šim brīdim fobija nav iekļauta oficiālo fobiju sarakstā. Rīgas ielās sastaptie iedzīvotāji atzīst, ka arī sirgst no dažādām fobijām. Piemēram, Agris cieš no akrofobijas jeb bailēm uzturēties augstumā. Bet nejauši sastaptais Dāvis atklāj, ka viņam ir fobija no piraijām, kaut nekad dzīvē šos ūdens iemītniekus nav sastapis.

RSU Psihosomatikas klīnikas ārsts-psihoterapeits Artūrs Miksons norāda, ka regulāri rodas aizvien jaunas un jaunas fobijas. Bieži vien, tiekot galā ar kādu fobiju, pēc gada vai diviem, ja netiek meklēta speciālistu palīdzība, uzrodas jau cita fobija.

Artūrs Miksons
RSU Psihosomatikas klīnikas ārsts-psihoterapeits

Savu izjūtu, ieliekot šajā telefonā, ir vieglāk, jo tad ar šo ārējo draudu var cīnīties. Teiksim, man nav jācīnās ar savām iekšējām bailēm par savu nedrošību, neizdošanos, konfliktu, rīcību, bērniem, ģimeni, profesionālo izaugsmi. Es varu savu nedrošību ielikt telefonā. Tagad var cīnīties ar telefonu, ar ”Apple”, lai viņi maina telefona dizainu. Fobija attīstās, jo cilvēki nevēlas saskarties ar savu iekšējo problēmu, tādēļ pārnes to uz citu priekšmetu, lietu. Nesaskaroties ar šo telpu vai lietu, indivīdam nav jāsaskaras ar savu emocionālo pārdzīvojumu.

Psihoterapeits norāda, ka nereti netiek runāts, kas notiek ar cilvēku, kad viņš saskaras ar fobiju, bet tiek runāts tikai par un ap fobijas objektu. Tāpat fobijas var vienot arī konkrētas cilvēku grupas, kuras savā starpā apspriež fobijas priekšmetu, taču ne iemeslus, kādēļ objekts rada diskomfortu personai.

Nerunājot par savām emocijām, tās pat neapzinoties, prāts, pasargājot personu, tās pārnes uz kādu objektu, ar kuru iespējams ”cīnīties”. Cīņa ar objektu var ilgt visu dzīvi, no tā izvairoties vai arī cenšoties panākt izmaiņas konkrētajā fobijas objektā.

Dziedošais itālis Roberto Meloni smejoties saka, ka viņam ir fobija no dillēm. Pārceļoties uz dzīvi Latvijā, viņš pamanījis, ka dilles tiek pievienotas ļoti daudziem ēdieniem. Roberto atklāj, ka patiesībā viņam ir cita fobija.

Roberto Meloni
mūziķis

Man ir ļoti liela fobija no augstuma. Arī no karuseļiem. 12 gadu vecumā sēdēju karuselī, vēl pēc vairākiem gadiem es turpināju par to murgot. Kad biju debesskrāpī Dubaijā, es biju pilnīgi sastindzis, nevarēju pakustināt pat pirkstu.

Meklējot palīdzību pie speciālistiem, iespējams rast risinājumu fobijām. Tiesa, to, visticamāk, nebūs iespējams panākt jau pirmajā vizītē.