Jaunā Rīgas teātra ēkas pārbūves dēļ veidojas plaisas tuvējās mājās

1 komentārs
Jaunā Rīgas teātra ēkas pārbūves dēļ veidojas plaisas tuvējās mājās
IEVA LŪKA, LETA

Ar visai nopietnām problēmām saskārušies Jaunā Rīgas teātra būvnieki. Pēc pāļu urbšanas darbiem atklājies, ka cietušas teātra būvlaukumam blakus esošās dzīvojamās ēkas. Iedzīvotājiem gan neesot pamata satraukumam, jo visas problēmas tikšot novērstas. Pagaidām gan nav skaidrs, kā tas ietekmēs vērienīgo teātra pārbūves projektu.

Jaunā Rīgas teātra renovācija sākās pērn jūnijā. Vēsturisko Smiļģa ēku Lāčplēša ielā paredzēts pilnībā rekonstruēt. Savukārt iekšpagalmā, kuru ieskauj divas mājas, sākās teātrim piederošu ēku demontāža un atbalsta sienas būvēšana. Tā nepieciešama, lai iekšpagalmā varētu celt jauno teātra korpusa ēku.

“Tas ir šis stūris. Te ir divi ugunsmūri, un te būs lielākais jaunais apjoms. Nostiprinot to, mums jāuzceļ tik augsta māja. Tur ir paredzētas divas zāles un apakšā dekorāciju noliktava,” saka arhitekte Zaiga Gaile.

Problēmas blakus mājām Jaunā Rīgas teātra renovētāji pamanīja paši. Urbjot pāļus, cara laika mūros radās līdz pat sešiem milimetriem liela nosēde un plaisas. Jaunā korpusa būvniecības darbi uzreiz tika pārtraukti.

“Viss gāja labi, kamēr mēs iedzinām 72 pāļus, un 21. novembrī parādījās plaisas kaimiņmājā. Mēs varam tikai atvainoties un solīt, ka iedzīvotājiem tiks izlabotas visas plaisas,” pauž arhitekte.

Šobrīd pāļu urbšana nenotiek. Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) pasūtīja ģeotehnisko izpēti, kurā secināts, – zeme ir smilšaina un nestabila. Šobrīd tiek meklēts saudzīgākā un drošākā pāļu iestrādes tehnoloģija.

“Mums kā pasūtītājam mērķis ir darbu atsākt pēc iespējas ātrāk, lai neceltos diskusijas par termiņa nobīdēm. Bet, protams, svarīgākais ir drošība un apkārtējo īpašumu neaizskaramība,” teic VNĪ valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis.

“Re&Re būve” eksperti uzsver, ka blakus ēkās dzīvojošajiem nav pamata satraukties. Uzņēmēji gan nevarēja pateikt, vai problēmas varētu sadārdzināt teātra pārbūvi. Izmaksas jau tāpat pārsniedz 30 miljonus eiro.

“Šobrīd būtu pāragri izteikt šādus apgalvojumus. Ir jānonāk pie risinājumiem, un tad visprecīzāk varēs pateikt, vai tas atstāj kādu ietekmi vai ne,” saka “Re&Re būve” valdes priekšsēdētājs Valdis Koks.

Jāatgādina, ka būvdarbus bija paredzēts pabeigt līdz 2021. gada sākumam.

1 komentārs