Jau vairāk nekā 350 uzņēmumu gāzes piegādi neuztic bijušajam monopolistam “Latvijas gāzei”

0 Komentāru

Pirmie mēneši atvērtā gāzes tirgū pagājuši rosīgi – citus gāzes tirgotājus izvēlējušies, un no Latvijas gāzes jau aizgājuši 350 uzņēmumi. Tas ir straujāk nekā bija elektrības tirgū, kurā iepriekšējam monopolistam Latvenergo šobrīd vēl ir nozīmīga tirgus daļa. Savukārt mājsaimniecībām uz citiem gāzes tirgotāju piedāvājumiem būs jāpagaida, iespējams, pat vēl vesels gads.

Šogad aprīlī beidzās 20 gadu Latvijas gāzes monopols, un šobrīd zilā zelta tirgotāju rindā nostājušies vairāk nekā 30 uzņēmumi, tomēr tikai aktīvākie seši no tiem slēdz līgumus ar klientiem. Šobrīd jau vairāk nekā 350 uzņēmumi mainījuši gāzes piegādātāju un tas ir vairāk nekā, atverot elektrības tirgū 2007. Gadā. Vērojama gan gāzes avotu, gan cenu dažādība, dabas gāzes tirgus veiksmīgi darbojas.

Lielākais gāzes patērētājs Latvenergo šogad iepircis 17% gāzes no Lietuvas. Konkurences rezultātā gāze ir par 3 – 4% lētāka nekā tad, kad Latvijas gāzei bija monopols.

“Latvenergo” esot gāzi pārdevis arī gandrīz 100 citiem uzņēmumiem. Savukārt Igaunijas enerģētikas uzņēmums “Enefit” klientu skaits oktobrī būs sasniedzis 250.

Uzņēmumos un tirgū kopumā vēl notiek dažādu lietu pieslīpēšana, uzlabošana. Uzņēmumi turpinās cīņu par lielākajiem dabas gāzes lietotājiem, un vēl nedomā sākt piedāvāt gāzi arī mājsaimniecībām.

Līdz ar to šobrīd izskatās, ka mājsaimniecībām piedāvājumi mainīt gāzes tirgotāju varētu būt ne ātrāk kā pēc gada. Turklāt mājsaimniecību daļa gāzes piegādes bilancē ir neliela – ap 10 – 15% un no biznesa viedokļa maznozīmīga, secina Latvenergo vadītājs. Bet pirms desmit gadiem uzņēmumiem un gandrīz trīs gadiem mājsaimniecībām atvērtajā elektrības tirgū situācija mainās lēni.

Mājsaimniecību jomā “Latvenergo” vēl saglabājusi aptuveni 90% tirgus daļu, bet uzņēmumu sektorā tie ir 70%. Latvijā zaudēto klientu skaits esot mazāks nekā iegūto klientu Lietuvā un Igaunijā.

0 Komentāru