Jau vairāk nekā 15 gadus Rīgas dome nespēj piespiest īpašniekus sakārtot graustu Marijas ielā 6

0 Komentāru
Jau vairāk nekā 15 gadus Rīgas dome nespēj piespiest īpašniekus sakārtot graustu Marijas ielā 6
FOTO: LETA

Kārtējais mēģinājums sakārtot graustu Marijas ielā 6. Rīgas dome jau vairāk nekā 15 gadus nespēj piespiest īpašniekus sākt šīs bēdīgi slavenās ēkas rekonstrukciju. Tagad nolemts ēku iekonservēt un teju desmitkāršot nekustamā īpašuma nodokli.

Nams Marijas ielā 6, jau ilgstoši apdraud sabiedrisko drošību un degradē Rīgas pilsētas vidi. Neraugoties uz dažādiem pašvaldības pieņemtajiem lēmumiem un sabiedrībā izskanējušiem viedokļiem, piecstāvu dzīvojamā ēka un tai pieguļošā teritorija joprojām nav atjaunota. Namam ir divi īpašnieki, kuri nevēlas namu restaurēt, bet grib to kādam izīrēt, tomēr ņemot vērā ēkas tehnisko stāvokli – gribētāju to darīt nav.

Šodien kārtējo reizi namu apsekoja pašvaldības pārstāvji, kas nolēma uzdot īpašniekiem ēku iekonservēt, kā arī īpašumam piemērot paaugstinātu nodokļa likmi to desmitkāršojot.

Līdzšinējo 1500 eiro vietā, tagad par namu būšot jāmaksā 14 tūkstoši eiro gadā, kas pēc ierēdņu domām būs stimuls sākt ēkas sakārtošanu. Pērn, paaugstinātā 3% nekustamā īpašuma nodokļa likme piemērota116 graustiem, pateicoties tam, 107 īpašumi sakārtoti. Tomēr ēkas īpašnieku pārstāvji atzīst, ka nodokļa paaugstināšana tikai samazināšot jau tā niecīgos ieguldījumus lai nams neapdraud cilvēkus.

Gadījumos, kad īpašnieks nereaģē uz pašvaldības brīdinājumiem sakārtot savus graustus, tie tiek nojaukti par pašvaldības līdzekļiem un izdevumi tiek piedzīti no īpašnieka, taču ļoti bieži šie grausti ir vēsturiskas ēkas, kas liedz tās nojaukt. Arī ēku Marijas ielā 6 sargā arhitektūras pieminekļa statuss.

Sakārtoto graustu skaits ik gadu palielinās. Ja 2011 gadā tika sakopti vien 16 grausti, tad pērn jau 107. Šobrīd Rīgā, joprojām ir vairāk nekā 300 graustu. Nekustamo īpašumu, kurš netiek kopts, apdraud cilvēku drošību un degradē vidi, pašvaldībai teorētiski ir iespēja atsavināt, taču šāda prakse netiek piemērota.

Ēka Marijas ielā 6 ir celta pirms vairāk nekā 100 gadiem. Jau 1999. gadā pašvaldība uzsāka dialogu ar īpašniekiem par ēkas sakārtošanu, taču ik reizi tiek likvidēta avārijas situācija, taču rekonstrukcija tā arī nav uzsākta.

0 Komentāru