Komentāri

Pēc finansējuma izcīnīšanas, nākamgad pilnvērtīgi sākt darbu gatavojas VDK dokumentu izpētes komisija. Tieši no tās darba rezultātiem būs atkarīgs, ko no valstī esošajiem VDK dokumentiem pulbiskot un ko atstāt splepenu.Vienlaikus komisija jau saņēmusi deputātu aizrādījumus, ka pētīs pārāk plašu jautājumu loku, iespējams, aizmirstot svarīgāko. Pētnieki savukārt uzsver, ka darīs tieši to, kas ir noteikts likumā, un neplāno spriest par to, kurš ir un kurš nav savulaik sadarbojies ar Valsts drošības komiteju.

Pētnieki par saviem uzdevumiem uzskata visu valstī atrodamo VDK dokumentu apkopošanu, to izpētīšanu iespēju robežās līdz 2018. gadam, lai pēc tam rekomendētu valdībai – ko no materiāliem padarīt sabiedrībai pieejamu un ko nē. Galvenais mērķis būtu parādīt VDK darbības mehānismus un ietekmi. Latvijā glabājas VDK dokumenti uz vairākiem miljoniem lapu, to precīzs skaits pat nav zināms.

Viens no komisijas izveides likuma autoriem, deputāts Andrejs Judins jau norādījis, ka pētnieki vēlas aptvert pārāk plašu jautājumu loku.

Taču komisijas pārstāvji nepiekrīt, ka savu kompetenci būtu definējuši pārāk plaši, norādot, ka iepazīstinot ar savām iecerēm deputātus, šādus aizrādījumus neesot saņēmuši.

Tāpat pētnieki neuzskata, ka viņiem būtu jāmēģina skaidrot, kurš ir un kurš nav sadarbojies ar čeku. Lai gan apkopotie dokumenti vēlāk varētu tikt izmantoti arī tiesas procesos, pati komisija soģa lomu neuzņemšoties.

Zinātnieki uzsver, ka veiks tieši tos uzdevumus, kas definēti Saeimas pieņemtajā likumā un Ministru kabineta noteikumus, tāpēc aizrādījumi esot nevietā. VDK dokumentu izpētes komisiju izveidoja Izglītības un zinātnes ministrija, bet pagājušajā nedēļā tās pārraudzību nodeva Tieslietu ministrijai. Pētnieki bažījas, ka tas varētu apdraudēt zinātnisko ievirzi. Tieslietu ministrs gan sola, ka komisijas uzdevumi nemainīsies.

Zinātnieki sola jau sākot no nākamā gada par pētījumu rezultātiem informēt sabiedrību.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl